Staff training (školení zaměstnanců) v rámci programu Erasmus
1) Účel a místo pobytu
Účelem pobytu na školení je získání nových vědomostí a dovedností a výměna zkušeností během praktického školení, studijní návštěvy, stínování nebo jiných forem školení v souladu s pracovním programem školení. Pracovní program je popsán na Mobility agreement for Training (MAT), před zahájením pobytu musí být schválen a potvrzen na UPCE (vysílající instituce) i v přijímající instituci/organizaci.
Přijímající instituce/organizace musí sídlit v zemi zapojené do programu Erasmus+.
2) Způsobilí účastníci
Vyslaný zaměstnanec musí mít na UPCE sjednán pracovní poměr na základě pracovní smlouvy. Může zde vykonávat pedagogickou, vědeckou, výzkumnou, vývojovou, uměleckou, administrativní a jinou činnost, kterou stanovuje jeho pracovní smlouva uzavřená s vysílající institucí.
Zaměstnanec může být občanem jakékoliv země, rozhodující je, že je zaměstnancem UPCE. Zaměstnance nelze vyslat na školení do země jeho trvalého pobytu.
3) Výběr zaměstnance
Výběr zaměstnance probíhá na základě předloženého pracovního programu školení na přijímající instituci/organizaci prostřednictvím transparentního výběrového řízení, jehož organizace a podmínky jsou na UPCE v kompetenci příslušných proděkanů jednotlivých fakult (resp. prorektora v případě centrálních útvarů UPCE).
Při výběru bude dána přednost zaměstnanci, který v příslušném akademickém roce cestuje do zahraničí poprvé nebo má omezené příležitosti pro výjezd. Výsledky výběrového řízení budou doloženy protokolem z výběrového řízení podepsaným příslušným proděkanem (prorektorem).
4) Délka pobytu
Minimální délka školení jsou 2 za sebou jdoucí dny, maximální délka pobytu jsou 2 měsíce.
5) Finanční podpora
Finanční podpora programu Erasmus+ je určena na pokrytí části nákladů souvisejících s výukovým pobytem a představuje příspěvek na náklady spojené s pobytem v zahraničí a cestou na partnerskou instituci a zpět.
Výše finanční podpory na pobytové náklady a výše finanční podpory na cestovní náklady se řídí tabulkami platných sazeb. Pobytové náklady jsou zaměstnanci přiznány pouze na dny, kdy se zaměstnanec školil na přijímající instituci podle potvrzení Confirmation of training period (Letter of Confirmation nebo obdobný dokument vystavený přijímající institucí) a maximálně 2 dny na cestu, za podmínky že tyto těsně předcházejí vlastnímu zahájení a ukončení mobility. OMV hradí z prostředků programu Erasmus+ zpravidla pobytové náklady na 5 dní ( obvykle se jedná o 5 pracovních dnů na mobilitě, nebo na 4 dny mobility a 1 den na cestu, nebo 3 dny mobility a 2 dny na cestu).
Zaměstnanci UPCE jsou vysíláni na pracovní cestu na základě zákona o cestovních náhradách, jejich náklady jsou účtovány podle podle směrnice o CP. Sazby uvedené v tabulkách pro pobytové náklady a pro cestovní náklady proto představují maximální výši finanční podpory, kterou lze oskytnout ze zdrojů programu Erasmus+. Náklady vzniklé na ZCP, které přesahují maximální částku určenou součtem sazeb, jsou hrazeny ze zdrojů vysílající fakulty.
Finanční podpora nemůže být použita k úhradě nákladů, které jsou již hrazeny z jiných akcí/programů EU.
6) Zaměstnanec bez finanční podpory (tzv. zero-grant zaměstnanec)
Staff trainingu v rámci programu Erasmus+ se může zúčastnit i zaměstnanec, kterému není udělena finanční podpora. Takovému zaměstnanci je ale umožněno využívat všech výhod programu Erasmus+. Pro zaměstnance bez finanční podpory platí, s výjimkou ustanovení o finanční podpoře, všechna výše uvedená kvalifikační kritéria a pravidla vyplývající z finanční dohody.
7) Povinnosti po návratu
Zaměstnanec po návratu ze školení předkládá
- potvrzení o délce školení potvrzené přijímající institucí/organizací obsahující jméno účastníka a datum zahájení a ukončení školení
- vyplňuje online formulář závěrečné zprávy z nástroje EK - beneficiary module a další zprávy dle požadavku fakulty
- vyúčtování zahraničního cestovního příkazu
- na vyzvání se účastní diseminačních aktivit organizovaných na UPCE