Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

dsc5412-enhanced82152.jpg

Univerzitní doktorská škola centrálně zajišťuje vzdělávání doktorandů pomocí výukových bloků na daná témata, v rámci kterých jsou studentům doktorských studijních programů představeny a prezentovány příklady dobré praxe z hlediska etiky vědecké práce, tvorby textů, citací, akademického psaní, apod.

Cílem Univerzitní doktorské školy je zlepšit dovednosti začínajících výzkumných pracovníků v jednotlivých oblastech vědy a výzkumu. Dovednosti a kompetence v těchto oblastech jsou nezbytné pro osobní a profesní rozvoj začínajících vědců a jsou potřebné napříč různými sektory. 

Jednotlivé výukové bloky jsou vedeny aktivními, zkušenými vědci a experty na daná témata.

Můžete být u toho a získat certifikát!

Chystáme pro Vás 2. ročník Univerzitní doktorské školy

2. ročník Univerzitní doktorské školy proběhne na začátku zimního semestru 2024/2025 v týdnu od 30. 9. 2024 do 3. 10. 2024. Novinkou je, že některé odborné bloky proběhnou jak v českém, tak anglickém jazyce. 

Těšit se můžete na: 

  • Úvodní informační blok (EN i CZ)
  • Publikační strategie a podpůrné IT nástroje ve vědě (EN i CZ)
  • Programy podpory mezinárodní spolupráce a projektové řízení (EN i CZ)
  • Otevřená věda (EN i CZ)
  • Duševní vlastnictví (tj. výsledky VaV) a správné nakládání s ním (pouze EN)
  • Rozvoj pedagogických a prezentačních dovedností (EN i CZ)
  • Etika a moderní trendy vědecké práce (pouze EN)

Konkrétní rozvrh jednotlivých bloků připravujeme a bude zveřejněn v sekci Program.

V říjnu 2023 proběhl pilotní ročník Univerzitní doktorské školy

Na počátku října proběhl pilotní ročník Univerzitní doktorské školy. Studenti doktorských studijních programů se mohli v jednom týdnu zúčastnit až sedmi odborných výukových bloků a také neformální akce Hospodský kvíz ve studentském klubu Áčko. Pilotního ročníku se zúčastnilo 50 studentů z pěti fakult. Děkujeme za účast a těšíme na další ročník Univerzitní doktorské školy.

Univerzitní doktorská škola je jedinečnou příležitostí pro naše studenty doktorských studijních programů, kteří chtějí opravdu poznat moderní trendy prosazující se ve vědeckých a akademických činnostech, a získat tak výraznou konkurenční výhodu na prahu své vědecké kariéry. 

Přesný program momentálně připravujeme. 

Registrace bude spuštěna po zveřejnění přesného programu Univerzitní doktorské školy.

Úvodní informační blok

Seznámení s prostředím a systémy UPCE, projektové možnosti národních poskytovatelů, podpora vědy a výzkumu a služby knihovny.

Garant: Ing. Ivana Mlatečková

Přednášející: Ing. Ivana Mlatečková, Mgr. Soňa Kolářová, Ing. Blanka Jankovská, Mgr. Veronika Kolínová

Publikační strategie a podpůrné IT nástroje ve vědě

Náplň tohoto bloku představuje nezbytný prvek pro studenty a výzkumníky napříč různými obory, kteří se chtějí úspěšně etablovat a komunikovat své vědecké poznatky. Cílem je poskytnout zájemcům komplexní vhled do moderních strategií publikování a zároveň je seznámit s klíčovými IT nástroji, které jim umožní efektivní tvorbu, prezentaci a sdílení vědeckých výsledků. Obsah bloku zahrnuje seznámení s redakčními systémy, pokročilými textovými procesory, správou citací a referencí atd.

Garant: doc. Ing. Petr Doležel, Ph.D.

Přednášející: doc. Ing. Petr Doležel, PhD.

Programy podpory mezinárodní spolupráce a projektové řízení

Výukový blok bude zaměřen na představení vhodných programů podpory mezinárodní spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání, sledovaných cílů a základních parametrů, podmínek a požadavků těchto programů vč. nejdůležitějších hodnotitelských kritérií. Další část bude věnována hlavním aspektům a strategii přípravy projektových žádostí a vlastnímu řízení úspěšných projektů.

Garant: Ing. Monika Vejchodová

Přednášející: Ing. Monika Vejchodová

Otevřená věda

Principy open science se postupně stávají nedílnou součástí vědecké práce, ať již z důvodu vnitřní motivace nebo na základě požadavků poskytovatelů financí na výzkum. Během této přednášky se dozvíte, proč by vás měla otevřená věda zajímat a co všechno do této široké oblasti spadá. Podrobněji se podíváme zejména na otevřený přístup k vědeckým publikacím, dále se dozvíte, proč je součástí otevřené vědy také správa výzkumných dat, co jsou to data management plány a jak je vytvářet, a v neposlední řadě se podíváme na benefity a nástrahy open science.

Garant: Ing. Blanka Jankovská

Přednášející: Mgr. Žaneta Procházková (Univerzita Karlova), Mgr. Dagmar Hanzlíková (Univerzita Karlova)

Duševní vlastnictví (tj. výsledky VaV) a správné nakládání s ním

Téma duševního vlastnictví provází studenty a pracovníky, kteří se zabývají výzkumem, vývojem a inovacemi, prakticky každý den. Týká se vytváření VaV výsledků (ať už samostatně nebo ve spolupráci s kolegy z dalších institucí či firem, v rámci dotačních projektů nebo mimo ně) a dalšího nakládání s nimi z pohledu platné legislativy. Cílem semináře není představit detailně související legislativu, ale objasnit základní principy týkající se vlastnictví výsledků VaV a pravidla pro rozhodování o jejich publikování, patentování a uplatnění v praxi.

Garant: Ing. Tomáš Novotný, Ph.D., LL.M., ING-PAED IGIP

Přednášející: Mgr. et Mgr. Hana Kosová, MPA

Rozvoj pedagogických a prezentačních dovedností

Něco pedagogické psychologie, něco obecné didaktiky, ale především praktické rady a zkušenosti, jak učit efektivně a bez stresu. Co je důležité v mé práci vyučujícího na vysoké škole? Umění vysvětlovat a umění ukazovat. Co motivuje studující, aby se učili a jak to můžeme podpořit. Jak správně nastavit výsledky učení a jak podle nich dobře naplánovat svoji výuku?

Garant: Mgr. Vladimír Fišera, Ph.D.

Přednášející: JUDr. Mgr. Michal Urban, Ph.D. (Univerzita Karlova)

Etika a moderní trendy vědecké práce 

Rozlišit mnohdy tenkou hranici mezi etickým a neetickým přístupem a pragmatizmem je někdy obtížné i pro protřelého veterána vědecké práce. O to složitější je to pro doktorandy nebo mladé začínající vědce.  Tento seminář seznámí účastníky s některými základními potenciálními zdroji nesprávné publikační praxe a otevře prostor pro jejich diskuzi.

Pozn. část výukového bloku proběhne v anglickém jazyce (Carlos Henrique Vieira Melo) a bude zaměřena na Research integrity training. 

Garant: prof. Ing. Roman Bulánek, Ph.D.

Přednášející: prof. Ing. Roman Bulánek, Ph.D, Carlos Henrique Vieira Melo, Ph.D. (Univerzita Karlova)

Kontaktní osoba: 

Ing. Ivana Mlatečková

ivana.mlateckova@upce.cz

466 036 523