Univerzitní doktorská škola centrálně zajišťuje vzdělávání doktorandů pomocí výukových bloků na daná témata, v rámci kterých jsou studentům doktorských studijních programů představeny a prezentovány příklady dobré praxe z hlediska etiky vědecké práce, tvorby textů, citací, akademického psaní, apod.
Cílem Univerzitní doktorské školy je zlepšit dovednosti začínajících výzkumných pracovníků v jednotlivých oblastech vědy a výzkumu. Dovednosti a kompetence v těchto oblastech jsou nezbytné pro osobní a profesní rozvoj začínajících vědců a jsou potřebné napříč různými sektory.
Jednotlivé výukové bloky jsou vedeny aktivními, zkušenými vědci a experty na daná témata.
Můžete být u toho a získat certifikát!
2. ročník Univerzitní doktorské školy
2. ročník Univerzitní doktorské školy proběhne na začátku zimního semestru 2024/2025 v týdnu od 30. 9. 2024 do 3. 10. 2024. Novinkou je, že některé odborné bloky proběhnou jak v českém, tak anglickém jazyce.
Po absolvování minimálně 3 odborných bloků student získá certifikát o absolvování Univerzitní doktorské školy. V případě, že by student absolvoval ten samý blok v českém i anglickém jazyce, pak se blok do certifikátu započítává pouze jednou.
Univerzitní doktorská škola je jedinečnou příležitostí pro naše studenty doktorských studijních programů, kteří chtějí opravdu poznat moderní trendy prosazující se ve vědeckých a akademických činnostech, a získat tak výraznou konkurenční výhodu na prahu své vědecké kariéry.
Úvodní informační blok
Je rozdělen na dvě části, kdy první část zahrnuje seznámení s prostředím a systémy UPCE, projektové možnosti národních poskytovatelů, podporu vědy a výzkumu, služby knihovny a pozvánku na Mentoring.
Druhá část je věnována tzv. minimu pro začínající doktorandy
Doktorát není jen o psaní disertace, publikování článků a účasti na konferencích. Cestu za obhajobou disertační práce doprovází a někdy i poměrně zásadně komplikují faktory, které přesahují samotnou výzkumnou činnost. Cílem workshopu je účastníkům a účastnicím poskytnout základní přehled o výzvách a úskalích, která s sebou doktorát nese, a předestřít možnosti, jak se na ně co nejlépe připravit.
Garant: Ing. Ivana Mlatečková
Přednášející: Ing. Ivana Mlatečková, Mgr. Soňa Kolářová, Ing. Blanka Jankovská, Mgr. Veronika Kolínová, Ing. Jana Křemenáková, Česká asociace doktorandek a doktorandů (Mgr. Marie Přibylová, Ph.D.; Mgr. Jakub Šindelář, Ph.D.)
Publikační strategie a podpůrné IT nástroje ve vědě
Náplň tohoto bloku představuje nezbytný prvek pro studenty a výzkumníky napříč různými obory, kteří se chtějí úspěšně etablovat a komunikovat své vědecké poznatky. Cílem je poskytnout zájemcům komplexní vhled do moderních strategií publikování a zároveň je seznámit s klíčovými IT nástroji, které jim umožní efektivní tvorbu, prezentaci a sdílení vědeckých výsledků. Obsah bloku zahrnuje seznámení s redakčními systémy, pokročilými textovými procesory, správou citací a referencí atd.
Garant: prof. Ing. Petr Doležel, Ph.D.
Přednášející: prof. Ing. Petr Doležel, PhD.
Programy podpory mezinárodní spolupráce a projektové řízení
Výukový blok bude zaměřen na představení vhodných programů podpory mezinárodní spolupráce v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání, sledovaných cílů a základních parametrů, podmínek a požadavků těchto programů vč. nejdůležitějších hodnotitelských kritérií. Další část bude věnována hlavním aspektům a strategii přípravy projektových žádostí a vlastnímu řízení úspěšných projektů.
Garant: Ing. Monika Vejchodová
Přednášející: Ing. Monika Vejchodová
Otevřená věda
Principy open science se postupně stávají nedílnou součástí vědecké práce, ať již z důvodu vnitřní motivace nebo na základě požadavků poskytovatelů financí na výzkum. Během této přednášky se dozvíte, proč by vás měla otevřená věda zajímat a co všechno do této široké oblasti spadá. Podrobněji se podíváme zejména na otevřený přístup k vědeckým publikacím, dále se dozvíte, proč je součástí otevřené vědy také správa výzkumných dat, co jsou to data management plány a jak je vytvářet, a v neposlední řadě se podíváme na benefity a nástrahy open science.
Garant: Ing. Blanka Jankovská
Přednášející: Mgr. Žaneta Procházková (Univerzita Karlova), Mgr. Dagmar Hanzlíková (Univerzita Karlova)
Knowledge as a value: Intellectual assets and their management in the academic research environment (výuka v AJ)
Duševní vlastnictví vs. duševní majetek? Know-how? Tacitní znalosti? Patenty? Užitné vzory? Články, software, data... Jak se s tím vším vypořádat a přitom zůstat na zákonné straně všech pravidel? A v ideálním případě, jak se všemi znalostmi zacházet tak, abyste mohli dosáhnout všech svých akademických cílů, publikovat, co a kdy potřebujete, a zároveň vytvářet další hodnotu a možná i generovat další finanční nebo společenský přínos? Duševní vlastnictví je poměrně složité téma, ale pokusíme se vás jím provést zhuštěně a prakticky zaměřeným způsobem, který je určen zejména pro potřeby doktorandů.
Garant: Ing. Tomáš Novotný, Ph.D., LL.M., ING-PAED IGIP
Přednášející: Mgr. et Mgr. Hana Kosová, MPA https://www.linkedin.com/in/hanakosova
Rozvoj pedagogických a prezentačních dovedností
Čeká vás výuka či prezentace na konferenci a chtěli byste se na ni co nejlépe připravit? Přemýšlíte, jak využít evidence-based přístupy ve vzdělávání a prezentování a příklady dobré praxe? Nebo jste již začali vyučovat/prezentovat a chtěli byste svou výuku/prezentaci vylepšit? Chcete se dozvědět, jak své odborné znalosti a dovednosti v co nejefektivnější podobě předávat svým studentům či posluchačům? Jak posílit své učitelské sebevědomí? Jak motivovat své studenty? Co je opravdu důležité ve vaší práci vyučujícího na vysoké škole? Pokud si alespoň na jednu z těchto otázek odpovídáte ano, pak se neváhejte zúčastnit tohoto setkání.
Jeho cílem je nabídnout základní vhled do didaktiky a zásad prezentování, a to bez ohledu na obor, kterému se věnujete. Budeme se soustředit zejména na prakticky upotřebitelné informace, metody a aktivity, nebudeme probírat vzdělávací teorie. Naučíte se své hodiny/prezentace lépe plánovat, vést a následně je reflektovat a studenty více a lépe zapojovat – a to ať vás čeká jednorázový seminář či celosemestrální kurz. Což ve výsledku oceníte nejen vy, ale právě i vaši studenti či posluchači.
Garant: Mgr. Vladimír Fišera, Ph.D.
Přednášející: JUDr. Mgr. Michal Urban, Ph.D. (Univerzita Karlova)
From Struggles to Success: Career Empowerment and Ethical Publishing (výuka v AJ)
Publikování je klíčovým prostředkem vědecké komunikace a měřítkem úspěchu vědců. Proces tvorby publikace vyžaduje kreativitu, vědeckou erudici, komunikační a koordinační schopnosti. Publikace ovlivňuje peníze a prestiž, což přináší mnoho úskalí. Rozlišování mezi etickým a neetickým přístupem je náročné, zejména pro mladé vědce. Neetické postupy nelze ospravedlnit neznalostí, proto je důležité kultivovat kulturu vědeckého publikování a zvyšovat informovanost autorů. Seminář se zaměří na zdroje nesprávné publikační praxe a nabídne prostor pro diskusi.
Doktorandi rozvíjejí pokročilé analytické, komunikační a interpersonální dovednosti díky spolupráci s angažovanými kolegy. Současně však čelí finančním potížím, dlouhé pracovní době a snaží se udržet rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, což často vede k anxiozitě. Zvyšování povědomí o kariérních vyhlídkách a dovednostech k propagaci jejich kariéry a navazování kontaktů se zaměstnavateli může pomoci překonat nejistotu ohledně budoucnosti.
Garant: prof. Ing. Roman Bulánek, Ph.D.
Přednášející: prof. Ing. Roman Bulánek, Ph.D, Carlos Henrique Vieira Melo, Ph.D. (Univerzita Karlova)
Leták
Soubory ke stažení | Size |
---|---|
Leták - pdf | 203 kB |