V úterý 16. května zve Akademická poradna Univerzity Pardubice (APUPA) na den otevřených dveří, netradiční zážitkovou akci, při níž se zájemci mohou seznámit s řadou aktivit a služeb, které vysokoškolákům v Pardubicích akademická poradna poskytuje již pět let. Mnoha svým klientů pomohla v tíživých situacích.

„Akademickou poradnu jsme otevírali před 5 lety. Za tu dobu jsme s kolegy a kolegyněmi ušli kus cesty a pomohli mnoha studentům. Obracet se na nás mohou nejen studenti se specifickými potřebami, tj. studenti s hendikepem nebo socioekonomickým znevýhodněním, ale i ti, kteří se během svého studia dostanou do problémů, ať již osobních, studijních, finančních, ale třeba i ti, kteří chtějí umět prezentovat své znalosti a dovednosti u přijímacích pohovorů do budoucího zaměstnání,“ upřesňuje, komu univerzitní akademická poradna již pět let slouží, Mgr. Ivana Švecová z referátu pro vzdělávání a záležitosti studentů Univerzity Pardubice.

„To, že je o poradenství z řad studentů velký zájem, svědčí vytíženost poradenského týmu. Za pět let fungování poradny, tedy od roku 2012, jsme napočítali již přes 2 tisícovky klientských návštěv. Největší zájem je o poradenství studijní a kariérní, psychologické, právněsociální, ekonomické,“ vyjmenovává zájem o služby akademické poradny Mgr. Ivana Švecová. „Poradna dále poskytuje i sociálně-pedagogické a duchovní poradenství. Často se studenti na náš tým obracejí i s osobními problémy, např. i když se nedokáží vyrovnat se stresovými situacemi. Mohou se účastnit i poradnou pořádaných zajímavých seminářů, např. o nebezpečí dluhových pastí.“

Kreativní a zážitkový dopolední program připravený akademickou poradnou na úterý 16. května nabídne ukázky možností aktivního života osob se speciálními potřebami v důsledku smyslového, fyzického či psychického postižení: „K vidění a vyzkoušení budou netradiční zážitkové aktivity, jako například alternativní sportovní činnosti, znakovací medvěd pro osoby se sluchovým postižením nebo různé deskové hry pro osoby se zrakovým postižením – šachy, člověče, nezlob se, domino, hmatová a zvuková pexesa. Návštěvníci si také budou moci vyzkoušet jízdu na skútru či elektrickém vozíku nebo absolvovat techniky sebepoznání s renomovanými poradci naší akademické poradny,“ vybírá zajímavosti ze zážitkových stanovišť úterního programu Mgr. Ivana Švecová.

Během dopoledne se bude možné potkat s celým týmem poradny, který při prezentaci představí své úkoly a činnosti. Přítomní budou také odborní poradci pro osoby s postižením, s diagnózou autismu i poruchami autistického spektra i zástupci dalších organizací, se kterými univerzitní poradenské centrum spolupracuje. Studenti Katedry věd o výchově Fakulty filozofické připravili pro návštěvníky speciální občerstvení.

Den otevřených dveří Akademické poradny Univerzity Pardubice a připomenutí pátého výročí jejího fungování se koná v úterý 16. května od 9 hodin ve vestibulu univerzitní auly v univerzitním kampusu v Pardubicích - Polabinách. Akce je otevřená veřejnosti, žákům a studentům základních, středních a vysokých škol, akademickým pracovníkům a všem dalším zájemcům.

Bližší informace k akci:
Mgr. Ivana Švecová