saty-1096141.jpg

Výstavou s mezinárodním přesahem zakončí akademický rok Galerie GU: Univerzity Pardubice. Představí díla, která v zemích třetího světa vytvořil dánský fotograf Søren Zeuth. Výstavu zahájí univerzita vernisáží za účasti autora ve středu 22. května v 17.30 hodin. Návštěvníci si mohou díla prohlédnout až do konce června.

Søren Zeuth je dánský fotograf, který ve svých projektech sleduje příběhy lidí a jejich přežití v různých, často svízelných podmínkách. Jeho práce ho přivedla do míst jako je Ghana, Bangladéš, Senegal, Mongolsko, Grónsko, Nikaragua, ale i dánský Lolland.

Výstava už svým názvem Rana Plaza Fashion/Obroni Wavu poukazuje na dva projekty, které spojuje problematika produkce a likvidace oděvů v zemích třetího světa. První projekt Rana Plaza Fashion dokumentuje zřícení budovy u hlavního města Bangladéše Dhaky, v jejichž troskách v roce 2013 zahynulo odhadem 1 134 lidí, kteří se podíleli na výrobě oděvů. Druhý projekt Obroni wavu zase nabízí pohled na největšího světového odběratele použitých oděvů. Komunita Kantamanto sídlí v Ghaně a měsíčně pracuje na znovu prodeji a opravách 25 milionů kusů oděvů.

„Autor mapuje výmluvné důsledky tohoto obchodu oděvního průmyslu v někdy až surreálných obrazech pustošení a zkázy, které jsou nám zde v globálním severu taktně zamlčené a skryté,“ uvedl kurátor prof. Tomáš Lahoda z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Informace o galerii a plánovaných výstavách můžete najít také na webu Galerie umění Univerzity Pardubice | Univerzita Pardubice (upce.cz)

KDY: vernisáž středa 22. 5. 2024 od 17.30 h, výstava potrvá do 30. 6. 2024

KDE: Galerie GU: Univerzity Pardubice (budova Auly Arnošta z Pardubic), Studentská 519, Pardubice

Výstava je prodejní. Vstup do Galerie GU: je zdarma.

Těšíme se na Vás!

Pardubice 16. května 2024