Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

nataceni_babicko_budu_mit_detatko_honza_prazak_186848.jpg

Published: 01.07.2022

Co to byla tzv. babicí praxe? Z jakého prostředí se rekrutovaly porodní báby? Z jakých rodin pocházely? Jakou kvalifikaci vyžadovala tzv. první ženská profese? 

Podívejte se na rozhovor

s paní prof. PhDr. Milenou Lenderovou, CSc., natočený pro díl Babičko, budu mít děťátko, který je součástí pořadu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli od České Televize. Paní profesorka je autorkou kolektivní monografie Ženy s kufříkem a nadějí: porodní báby a asistentky v českých zemích od poloviny 19. do poloviny 20. století a rozpovídala se o radostech a strastech babické praxe v minulosti.  

Každá ta bába měla svůj rajon, kam chodila zpravidla pěšky a ty rajony někdy byly docela rozsáhlé. Třeba tady na Pardubicku jsem měla deníčky porodní báby z Choltic a ta nejdál chodila asi sedm kilometrů. Sedm kilometrů tam, sedm kilometrů zpátky a jen ty zámožné rodiny pro ni mohly poslat nějaký povoz. Většinou chodila pěšky, teď si ještě představme, že byla zima, tehdy zimy byly skutečně solidní a jaké byly možnosti teplého oblečení. V podstatě žádné, maximálně mohla mít nějaké vysoké kožené boty, ale jinak měla sukni, punčochy, nějaký vlňák, žádné prošívané bundy, kožich porodní bába neměla, takže to skutečně byla profese, která vyžadovala značnou fyzičku.“

Nacházela se v minulosti vaší rodiny porodní bába?

Podívejte se do rozsáhlé Databáze porodních babiček, která obsahuje jména zhruba tisícovky porodních babiček praktikujících v českých zemích přibližně od konce 18. do poloviny 20. století. Databáze mohla vzniknout díky podpoře Grantové agentury České republiky prostřednictvím realizace grantového projektu č. 17-14082S Porodní báby: profesionalizace, institucionalizace a výkon historicky prvního ženského kvalifikovaného povolání v průběhu dvou staletí, 1804-1948