Opět po měsíci zvou studenti Univerzity Pardubice do vědecké Kavárny Universitas. Tentokrát se návštěvníci seznámí s tématem geometrických křivek, které pomohly při cestování na moři, vývoji kartografie či při pozorování oblohy. Kavárna Universitas se otevírá v úterý 14. března v tradičním čase – v 18 hodin v Klubu 29.

„Diskusní večer v naší vědecké Kavárně Universitas pokračuje v březnu tématem Portolánové mapy, loxodromy a pozorování noční oblohy nokturnalem, v němž nepůjde o nic jiného než o matematickou logiku,“ naznačuje téma úterní Kavárny Universitas její moderátorka Ing. Kateřina Šraitrová, studentka Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a k pozvánce doplňuje: „V centru našeho zájmu bude totiž loxodroma, křivka, která na sférickém povrchu Země protíná všechny poledníky pod stejným úhlem a má charakter přímky. V minulosti pomohla při tvorbě námořních navigačních map, ale i sestrojení map oblohy v astronavigaci.“

Přednáška zájemcům přiblíží metody hledání cesty na moři, vývoj kartografie od užití směru větrů k zeměpisným souřadnicím v době, kdy již vznikala Fermatova a Descartesova analytická geometrie. Inspirací je například dílo Giovaniho Francesca Monna z roku 1627 Arte della vera navegatione …, jehož jedna kopie je uložena v Praze v Nostické knihovně a je možné do ní nahlédnout.

„Pojem již zmíněné geometrické křivky – loxodromy si vysvětlíme přímo na kouli. Použijeme stereografickou projekci k zobrazení křivky do roviny a přiblížíme vztah loxodromy a logaritmické spirály. Dotkneme se i toho, jak se užívá loxodroma v umění. V závěru se seznámíme s použitím přístroje k určování času – nokturnalu. Ukážeme, jak se užívají cirkumpolární souhvězdí k měření času,“ doplňuje k tématu Kateřina Šraitrová.

Pozvání do březnové Kavárny Universitas přijala doc. RNDr. Alena Šolcová, Ph.D., z Českého vysokého učení technického v Praze. Vystudovala matematiku na MFF UK a filosofii na FF UK a řadu let působí právě na ČVUT v Praze, konkrétně na Fakultě stavební a Fakultě informačních technologií. Věnuje se matematické logice, numerickým metodám a teorii čísel a historii exaktních věd. Vede seminář SEDMA z historie matematiky, informatiky a astronomie na FIT ČVUT v Praze.

Setkat se s docentkou Šolcovou a vyslechnout si téma přímo z jejích úst můžete v nejbližší Kavárně Universitas, která se koná v úterý 14. března 2017 v 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29). Pravidelné diskusní vědecké večery pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup je volný.

Bližší informace: