Budoucí záchranáři z Fakulty zdravotnických studií absolvují v těchto dnech kurz navigačních a řidičských dovedností
Studenti oboru Zdravotnický záchranář Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice se pilně připravují na své budoucí povolání. Během studia musí projít i několika speciálními vzdělávacími kurzy. Poté, co studenti prvního ročníku nedávno absolvovali kurz poskytování první pomoci, se nyní pozornost upírá na studenty 3. ročníku. Ti se od pondělí 30. října zaměří na zlepšení svých navigačních a řidičských schopností, aby se zvládli zorientovat v terénu a dorazit k pacientovi či dopravní nehodě včas.
Kurz řidičských a navigačních dovedností je dalším typem speciálního kurzu, který musí budoucí záchranáři, kteří úspěšně projdou oborem Zdravotnický záchranář na Univerzitě Pardubice, absolvovat. Je určen pro studenty 3. ročníku, a tak se čtyřicítka studentů od pondělí 30. října naučí nejrůznějším trikům, aby zvládli dojet na místo nehody nebo ke zraněnému pacientovi co nejdříve a poskytli mu adekvátní pomoc.
„Tento kurz prakticky prověřuje dovednosti orientace v terénu, městské zástavbě a zároveň prověřuje schopnosti poskytnout adekvátně přednemocniční péči v rozsahu odborných posádek Zdravotnické záchranné služby ve složení řidič-záchranář a záchranář, tedy v případě posádky bez lékaře,“ říká ke kurzu Mgr. Jan Pospíchal z Katedry klinických oborů Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice a dodává, že studenti se nejprve v bloku přednášek zaměří na specifika jízdy ve vozidle s právem přednosti jízdy v tzv. „velké sanitce“.
„Jízdu samotnou si studenti vyzkouší v dodávce pod vedením instruktorů z autoškoly. Na čtvrtek 2. listopadu je pro studenty připraveno několik stanovišť, které musí podle instrukcí z našeho operačního střediska najít a na místě poskytnout přednemocniční neodkladnou péči a adekvátně zajistit raněného s návrhem na správný transport do zdravotnického zařízení,“ popisuje hlavní úkoly kurzu Jan Pospíchal a současně upozorňuje, že čtvrteční cvičení neabsolvují studenti přímo ve vozech zdravotnické záchranné služby, protože při předpokládaném počtu deseti posádek by se po Pardubicích nedalo absolutně jezdit.
Kurz řidičských a navigačních dovedností se koná v týdnu od 30. října do 3. listopadu. Studenti po úvodní teorii a nácviku jízdy musí projít závěrečnou zkouškou. Poté budou výkonu svého budoucího povolání zase o krok blíž.
Toto přitom není první kurz, který studenti oboru Zdravotnický záchranář musí absolvovat. Ještě před začátkem semestru se na kurz poskytování první pomoci odjeli vzdělávat zase studenti prvního ročníku tohoto oboru. Od vyšetření poraněných, ošetření krvácení, zlomenin a zvládnutí akutních stavů interních onemocnění se studenti dostali až po resuscitaci dospělého a dítěte. „Praktické nácviky jsme rozšířili oproti základní laické první pomoci o vyprošťování raněného z vozu pomocí vyprošťovacích a transportních prostředků. V druhé polovině týdne jsme se věnovali modelovým situacím představujícím rozličné scénáře, které studenty vedou ke komplexnímu posouzení situace, zajištění raněného a přivolání odborné pomoci,“ popsal náplň speciálního týdenního vzdělávacího kurzu Jan Pospíchal a dodal, že během posledního dne čekala na studenty závěrečná modelová situace, při které měli ukázat vše, co se za první týden svého studia naučili.
Celý článek o tomto kurzu najdete v našem e-Zpravodaji: http://zpravodaj.upce.cz/studenti/2017/kurz-prvni-pomoci/
Bližší informace:
Mgr. Jan Pospíchal
Katedra klinických oborů Fakulta zdravotnických studií UPa
telefon 466 037 800
e-mail jan.pospichal@upce.cz
Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz