Published: 03.06.2014

Už třetím rokem se studenti Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice mohli zapojit do burzovní hry Studentbroker a získat věcnou cenu v podobě tabletu.

Interaktivní program připravily RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a Fio banka. Všichni zájemci o tento výukový program mají možnost naučit se obchodovat s akciemi a deriváty a zároveň změřit své síly mezi jednotlivými univerzitami. Celkem se do projektu zapojilo 17 vysokých škol a univerzit.

Simulace reálného obchodování
„Studenti prvního ročníku navazujícího magisterského studia vždy v letním semestru v rámci předmětu Finanční investování využívají tento výukový program. Do projektu se musí povinně přihlásit a obchodovat, což je jednou z podmínek pro získání zápočtu,“ říká Ing. Josef Novotný, Ph.D., z Ústavu podnikové ekonomiky a managementu Fakulty ekonomicko-správní.

Studijní interaktivní program simuluje reálné obchodování na světových burzách. Na začátku získá každý účastník jeden milion korun pro investice do českých a zahraničních akcií a padesát tisíc dolarů pro obchody s deriváty. Během školního semestru studenti s akciemi obchodují a snaží se rozšířit své portfolio.

„Výsledky se po semestru vždy vyhodnotí a ti nejlepší jsou odměněni věcnou cenou. Většinou se jedná o odborné ekonomické publikace, letos poprvé mohli studenti vyhrát tablet či čtečku knih,“ vyjmenovává odměny Ing. Novotný, Ph.D.

Mezi třemi nejlepšími
Letos se v jarní části zapojilo sedm vysokých škol a univerzit z České republiky. Hodnoceno jich bylo ale jen pět, a to z důvodu, že ostatní zúčastněné školy nenaplnily učebny více než pěti účastníky. Od konce února do konce dubna se do projektu registrovalo 233 účastníků. Aktivních, kteří zadávali pokyny, bylo celkem 187.

Nejlepších výsledků v obchodování s akciemi dosáhla skupina Vysoké školy báňské, druhou příčku obsadila Univerzita Pardubice a třetí v pořadí skončili studenti Technické univerzity v Liberci.

V derivátových obchodech se pořadí na prvních třech pozicích proházelo. První skončila skupina Technické univerzity v Liberci a za ní se na druhém a třetím místě usadily dvě skupiny Vysoké školy báňské. Čtvrtá a pátá příčka pak připadla ...