Published: 07.03.2014

Centrum transferu technologií a znalostí uspořádalo první ročník soutěže podnikatelských záměrů Byznys trefa. Finálové kolo prvního ročníku soutěže se uskutečnilo ve středu 19. února. Vítězem se stal Josef Brožek se svým speciálním softwarem Anna, který usnadní léčbu dětí s diagnostikovanou tupozrakostí.

Univerzita Pardubice na začátku loňského roku provedla mezi svými studenty průzkum pracovních preferencí. Ten přinesl zajímavé výsledky: více než třicet procent z dotázaných studentů chce po promoci tzv. rozjet vlastní podnikání.

Centrum transferu technologií a znalostí (CTTZ) proto připravilo pro studenty Univerzity Pardubice soutěž Byznys trefa, která má studentům pomoci začít o podnikání přemýšlet v reálnějších obrysech. „Jedním ze stěžejních kritérií soutěžních projektů byla realizovatelnost podnikatelského záměru,“ zdůrazňuje hlavní přínosy soutěže doc. Ing. Tatiana Molková, Ph.D., prorektorka pro vnitřní záležitosti.

Odborná komise měla z čeho vybírat. Do finále postoupilo deset projektů
Zájemci mohli své soutěžní projekty přihlašovat do konce roku 2013. Z více než dvaceti projektů, které splnily předepsaná kritéria, vybrala odborná hodnoticí komise, složená z představitelů Univerzity Pardubice, Krajského úřadu Pardubice, Technologické agentury České republiky a zástupců sponzorů, deset finalistů. Závěrečné klání se uskutečnilo ve středu 19. února 2014. Vítěz získal finanční prémii padesát tisíc korun, smartphone a další hodnotné ceny. „Byznys trefa nám ukázala, že zájem našich studentů o podnikatelské aktivity je značný a že vítají možnosti získat znalosti a kontakty z této oblasti. Soutěž chceme rozhodně pořádat i v příštích letech,“ říká rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc. „Aktivně se k soutěži postavili také zástupci partnerských organizací. Již v průběhu hodnocení příspěvků porotou byli ze strany možných investorů dokonce někteří studenti osloveni ke spolupráci,“ zdůrazňuje rektor další přednost projektu.

Cenu za nejlepší podnikatelský záměr získali studenti FEI
Nejvyšší ocenění poroty získal za projekt Anna student prezenčního doktorandského studia na Fakultě elektrotechniky a informatiky Josef Brožek. Na vývoji speciálního softwaru se podílel také programátor Lumír Gago, student bakalářského prezenčního studia na téže fakultě. S tím se Brožek seznámil přes Studentský klub. „Kvůli své vysoké časové v...