Published: 16.11.2015

obrSoutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, která je určena žákům devátých tříd základních škol, je v plném proudu. Stále populárnější klání chemických talentů letos probíhá v rámci kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání 2015 vyhlášené Svazem průmyslu a dopravy ČR.

Na regionální úrovni soutěž sestává ze tří kol a uskuteční se v deseti pořadatelských centrech. Role pořadatelů se ujaly SPŠCH Pardubice, MSŠCH Praha, SOŠTZ Lovosice, SPŠ Hranice na Moravě, SŠLCH Olomouc, SPŠCH Brno, SPŠCHG Ostrava, ISŠ-COP Valašské Meziříčí, SUPŠ Karlovy Vary a SPŠ Otrokovice. „Krajská kola jsou plně v kompetenci pořádajících středních škol, čímž je zajištěna větší pozornost k specifickým potřebám jednotlivých regionů,“ vysvětluje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která klání organizuje.

První kolo proběhne přímo v učebnách základních škol. Učitelé sami žáky otestují a tři nejlepší vyšlou do kola druhého. To se již uskuteční v prostorách pořádající průmyslovky. „I v druhém kole na soutěžící čeká testování teoretických znalostí, jen o poznání náročnější než v kole prvním. Třicet nejlepších žáků postoupí do regionálního finále, které prověří jejich praktické dovednosti v laboratoři,“ přibližuje ředitelka SOŠTZ Lovosice Jaromíra Venclíčková, jejíž škola vytvořila soutěžní zadání.

Do celostátního finále se probojuje 40 nejúspěšnějších mladých chemiků z celé republiky. Z každého regionu postoupí 3 nejlepší žáci, SPŠ Otrokovice a SUPŠ Karlovy Vary vyšlou pro menší počet soutěžících pouze 2 žáky. Čtyřicítku finalistů doplní další soutěžící podle míry účasti v 2. kole. Mladí chemici nejprve podstoupí testování teoretických znalostí a poté se zhostí vypracování laboratorní úlohy. Celostátní finále se uskuteční 16. června 2016 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Náš region je s chemií a chemickým průmyslem velmi úzce spjatý, takže je příznačné, že vrcholné klání mladých chemiků se koná právě v Pardubicích. Jako pořádající fakulta soutěžícím ka...