Published: 30.12.2014

Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2014 obdržela na konci listopadu přední česká historička a autorka mnoha vědeckých publikací prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc. působící na Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Ve svých odborných pracích se zabývá genderovou problematikou zejména 19. století a dějinami česko-francouzských kulturních vztahů stejného období.

Bližší informace z předání ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy profesorce Lenderové.

Profesorka Lenderová byla i hostem pořadu Máme hosty Českého rozhlasu Pardubice.

Na cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy byla Milena Lenderová nominována za svoji dlouholetou badatelskou činnost a významné publikace, mezi něž patří i její poslední vědeckému dílo, původní autorská odborná kniha „Dcera národa? Tři životy Zdeňky Havlíčkové“. Kniha se objevila i mezi nominovanými publikacemi v prestižní soutěži Magnesia Litera za rok 2013 a získala druhé místo. Záhy po svém vydání se dočkala mimořádně pozitivního ohlasu nejen v odborné komunitě, ale i mezi širokou čtenářskou veřejností, což u historických vědeckých knih nebývá obvyklé.

Milena Lenderová se specializuje na otázky genderu a česko-francouzské kulturní dějiny. Je výraznou osobností, která překvapila rychlým vydáváním tematicky zaměřených knih originálních a literárně vyzrálých studií a monografií z dějin 18. – 20. století. Výsledky svého základního výzkumu dovedla na světově respektovanou úroveň. Zásadně ovlivnila českou historiografii a v širším smyslu i českou kulturu a společnost tím, že prosadila téma žen jako plnohodnotnou součást našich dějin, čímž výrazným způsobem přispěla k moderní proměně českého historického a společenské myšlení.