Centrum materiálů a nanotechnologií Univerzity Pardubice se zapojí do akce NANODEN v Pardubicích
Zvýšit povědomí veřejnosti o využití nanotechnologií v běžném životě, setkat se s českými nanotechnologickými společnostmi, které patří mezi průkopníky v této oblasti, nebo diskutovat s přítomnými odborníky o jednotlivých pokrocích ve vědě. To je úkolem akce nesoucí název NANODEN 2017 v Pardubicích, ke kterému se ve středu 12. března připojuje i Univerzita Pardubice a její vědecké pracoviště.
Jedním z odborných pracovišť, které návštěvníci a zájemci na pardubickém Nanodni jistě neminou, je Centrum materiálů a nanotechnologií Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice (CEMNAT). CEMNAT realizuje vědecko-výzkumnou činnost v materiálových vědách se zaměřením na oblast fotoniky, elektroniky, fotovoltaiky či katalýzy. Na základě know-how jeho pracovníků a vlastního moderního vybavení nabízí synergické příležitosti pro externí uživatele, výzkumné organizace a průmyslovou sféru, a v neposlední řadě pro početnou skupinu výzkumných pracovníků a studentů Fakulty chemicko-technologické a dalších materiálově orientovaných pracovišť.
„Jako jedno z předních inovačních pracovišť v nanotechnologickém a materiálovém oboru vstoupilo Centrum materiálů a nanotechnologií Univerzity Pardubice nedávno do klastru Nanoprogress. Jako platný a současně významný člen bylo přizváno k účasti na letošním Nanodni v Pardubicích,“ komentuje jednu z vazeb k akci Nanoden 2017 Ing. Karolina Kašparová z Centra transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice, jehož zástupci se Nanodne v Pardubicích rovněž účastní.
„Hlavním důvodem vstupu univerzity do klastru je rozvoj spolupráce s členy klastru v oblasti výzkumu v rámci projektů s vysokým aplikačním potenciálem. Klastr je zároveň využíván jako nástroj pro marketing a obchod společně připravovaných nanovlákenných struktur a dalších produktů a spolupráci na využití unikátních technologií vyvíjených naším Centrem materiálů a nanotechnologií, a to jak pro komerční, tak i výzkumné účely,“ komentuje výhody členství Ing. Kašparová.
Práci týmu CEMNAT, který má za sebou řadu mezinárodních spoluprací, projektů, publikačních a patentových výstupů, představí na akci Dr.-Ing. Jan Macák. Ve spolupráci s českou nano-společností PARDAM, s.r.o., která bude na Nanodni v Pardubicích také prezentovat své technologie, stojí například za posledním patentem - unikátním sorpčním materiálem na bázi vláken oxidu křemičitého.
Více informací o novém patentu je k dispozici v článku v e-Zpravodaji: http://zpravodaj.upce.cz/veda/2017/doktor-macak-novy-patent/.
Potkat Dr.–Ing. Macáka z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a jejího Centra materiálů a nanotechnologií mohou zájemci na středeční akci v rámci odpolední talkshow s odborníky.
Nanoden 2017 se koná v Sále Jana Kašpara Krajského úřadu v Pardubicích, začíná v 11 hodin a potrvá až do odpoledne. Akci pořádá Asociace nanotechnologického průmyslu ČR ve spolupráci s klastrem Nanoprogress. Záštitu akci poskytl i rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslav Ludwig. CSc.
Bližší informace:
Ing. Karolina Kašparová
manažer komercializace, Centrum transferu technologií a znalostí UPa
telefon 466 037 533, mobil 725 177 720
e-mail karolina.kasparova@upce.cz
Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz