Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 06.06.2014

Centrum transferu technologií a znalostí (CTTZ) se systematicky snaží o uplatnění výsledků vědy a výzkumu, které vznikají na Univerzitě Pardubice, v průmyslových firmách. Výsledky některých odborných pracovišť naší univerzity by mohly najít uplatnění také v zahraničních a nadnárodních firmách.

Jednání se zástupci Jižní Korey a Egypta, kterých se CTTZ nedávno účastnilo, by mohlo otevřít cestu ke spolupráci.

Jihokorejskou delegaci zajímala výzkumná zázemí
Delegaci z Jižní Koree, která navštívila Pardubický kraj 23. května 2014, tvořili ředitelé firem zejména z oblasti chemického průmyslu a vedl ji ředitel Technoparku z města Ulsan Sung pan Sup Rim.

Setkání organizovaného Pardubickým krajem se kromě zástupců Pardubického kraje a CzechInvestu, Agentury pro podporu podnikání a investic, zúčastnil také Ing. Michal Svoboda, ředitel CTTZ Univerzity Pardubice. Jihokorejská delegace se zajímala mj. o výzkumná zázemí, vzdělanost v chemických oborech, ale i inovace a rozvoj nových technologií.

„Toto setkání využijeme pro navázání spolupráce Univerzity Pardubice s technologickým parkem a průmyslovými podniky v oblasti jihokorejského Ulsanu. Jedním z potenciálních partnerů pro komercializaci výsledků práce našich vědců je společnost KYUNG-IN SYNTHETIC CORP., výrobce barviv,“ objasňuje Michal Svoboda.

Možnosti spolupráce s Egyptem
Významnou akcí na půdě CTTZ bylo uspořádání odborné konference v posledním květnovém týdnu. Konferenci spolupořádalo CTTZ s prof. Ing. Radimem Hrdinou, CSc., z Fakulty chemicko-technologické, odborným garantem pro spolupráci s Národním výzkumným centrem v egyptské Káhiře.

V průběhu konference byli účastníci seznámeni nejen s výzkumným centrem a jeho postavením v Egyptě, ale  profesor Yehy posluchače informoval o systému výzkumu a výuky, o propojení národního výzkumného centra s průmyslem a vysokými školami jak v Egyptě, tak i v zahraničí.

Speciální pozornost věnoval textilnímu a barvářskému průmyslu a možnostem spolupráce s naší univerzitou a společností Synthesia a.s. Pardubice. Následovaly odborné příspěvky např. z oblasti výzkumu reaktivních barviv či opticky zjasňujících prostředků a jejich uplatnění v průmyslové praxi. Ing. Tomáš Weidlich, Ph.D., z Fakulty chemicko-technologické (FChT) věnoval svůj příspěvek zpracování odpadních vod z barvíren, kde se Oddělení chemického inženýrství Ústavu environmentálního a chemického inženýrství FChT podařilo nalézt účinná řešení.

Nezanedbatelným efektem obou těchto akcí bylo navázání osob...