Published: 14.03.2014

Soutěž o nejlepší vědeckou práci v oboru analytické chemie zná svého vítěze. Cenu firmy Merck v konkurenci dalších dvaceti čtyř studentů ze sedmi vysokých škol získala pro letošní rok Simona Janků z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Ve dnech 5. a 6. února se v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice uskutečnil 17. ročník celorepublikové soutěže mladých analytických chemiků „O cenu Merck 2014. Z pětadvaceti soutěžících ze sedmi českých vysokých škol zde devítičlenné porotě představilo své vědecké projekty. Porota posuzovala nejen kvalitu předložené práce, ale také prezentaci výsledků.

Vítězka studuje analytickou chemii na Univerzitě Pardubice
Nejvíce bodů od odborné komise získala Bc. Simona Janků z Univerzity Pardubice. Ta studuje na Katedře analytické chemie Fakulty chemicko-technologické a před porotu předstoupila s projektem zabývajícím se Přípravou a charakterizací vysoce zesítěných monolitických stacionárních fází pro separace malých molekul. „Vítězka se ve své vítězné práci zabývala přípravou monolitických kolon pomocí post-polymerační povrchové modifikace vysokého zesítění, které je vhodné pro separace polárních látek v systému kapalinové chromatografie hydrofilních interakcí,“ přiblížil jádro projektu nejlepší mladé vědkyně předseda odborné poroty doc. Ing Martin Adam, Ph.D. Tyto kolony pak byly úspěšně testovány pro izokratické separace polárních fenolických kyselin, kdy vykazovaly bezprecedentní stabilitu při zachování separačních vlastností i po více než 10 000 analýzách.

Soutěžili nejen studenti magisterských ročníků
Na druhém místě se umístila studentka Bc. Aneta Laryšová z Katedry chemie Přírodovědecké fakulty Ostravské Univerzity v Ostravě. Její soutěžní práce se soustředila na Analýzu alkaloidů v makovině metodou vysokoúčinné kapalinové chromatografie. Třetí místo obsadil
Bc. Kamil Mikulášek, student Katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, se svou prací Studium retenčního chování trinukleotidů v HPLC. „Mezi soutěžícími převažovali studenti posledního ročníku magisterského studia, avšak soutěže se plnohodnotně zúčastnili i posluchači nižších ročníků. Všechny přednesené příspěvky byly na velmi dobré ...