Published: 21.06.2017
Pátá výroční konference česko-americké vědecké společnosti The Comenius Academic Club se uskuteční ve dnech 23. až 25. června. Letos se významní vědci a odborníci setkají na americké půdě v Bohemian National Hall v New Yorku. V programu vystoupí zástupci Univerzity Pardubice, kteří současně otevřou speciální výstavu věnovanou historii a vývoji tolarových a dolarových měn od 16. století do současnosti.
„Spolupráce kolegů sdružených v česko-americké společnosti The Comenius Academic Club úspěšně pokračuje již několik let a zatím se nám daří dostát závazku a pořádat výroční setkání střídavě v USA a na různých místech České republiky. Zatímco vloni setkání organizovala Univerzita Pardubice, letos se vydáme do amerického New Yorku,“ říká k letošnímu, již pátému mezinárodnímu setkání prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., historik z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice a zároveň prorektor pro rozvoj Univerzity Pardubice, který před pěti lety stál u formování česko-americké vědecké společnosti.
Pro několik desítek hostů je program pátého setkání naplánován na tři dny. Kromě odborných přednášek týkajících se nových trendů v biologii, chemii, materiálových vědách či zdravotnictví, bude řeč také o integraci a konsolidaci v historii střední Evropy, což je velmi aktuální téma i dnes. Společná diskuse se dotkne vzdělávání v Evropě a v Americe, a to i s ohledem na současné politické dění. Součástí programu je i vernisáž nové výstavy v prostorách manhattanské Bohemian National Hall nesoucí název: From the Czech Silver Thaler to the US Dollar (Od českého stříbrného tolaru k americkému dolaru).
„V pátek v podvečer budu mít tu čest otevřít v newyorském Českém národním domě již druhou autorskou numismatickou výstavu. Ta letošní přináší návštěvníkům trochu neobvyklý pohled na vývoj měnových systémů a zároveň upozorňuje na blížící se 500. „narozeniny“ dolaru. Tato peněžní početní jednotka totiž vznikla díky usnesení zemského sněmu Království českého z 9. ledna 1520, kterým byla nařízena monetarizace nově vytěženého stříbra v českém Krušnohoří. Podle jména města Jáchymov (Joachimsthal) vzniklo jméno mince „tolar“, které se později přes holandský „daalder“ dostalo i do angličtiny jako „dollar“. Výstava je proto trochu netradičně pojata jako „rodokmen amerického dolaru“, včetně jeho mnoha předků (evropských tolarů) a bližších ...