Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Pátá výroční konference česko-americké vědecké společnosti The Comenius Academic Club se uskuteční ve dnech 23. až 25. června. Letos se významní vědci a odborníci setkají na americké půdě v Bohemian National Hall v New Yorku. V programu vystoupí zástupci Univerzity Pardubice, kteří současně otevřou speciální výstavu věnovanou historii a vývoji tolarových a dolarových měn od 16. století do současnosti.

„Spolupráce kolegů sdružených v česko-americké společnosti The Comenius Academic Club úspěšně pokračuje již několik let a zatím se nám daří dostát závazku a pořádat výroční setkání střídavě v USA a na různých místech České republiky. Zatímco vloni setkání organizovala Univerzita Pardubice, letos se vydáme do amerického New Yorku,říká k letošnímu, již pátému mezinárodnímu setkání prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., historik z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice a zároveň prorektor pro rozvoj Univerzity Pardubice, který před pěti lety stál u formování česko-americké vědecké společnosti.

Pro několik desítek hostů je program pátého setkání naplánován na tři dny. Kromě odborných přednášek týkajících se nových trendů v biologii, chemii, materiálových vědách či zdravotnictví, bude řeč také o integraci a konsolidaci v historii střední Evropy, což je velmi aktuální téma i dnes. Společná diskuse se dotkne vzdělávání v Evropě a v Americe, a to i s ohledem na současné politické dění. Součástí programu je i vernisáž nové výstavy v prostorách manhattanské Bohemian National Hall nesoucí název: From the Czech Silver Thaler to the US Dollar (Od českého stříbrného tolaru k americkému dolaru).

„V pátek v podvečer budu mít tu čest otevřít v newyorském Českém národním domě již druhou autorskou numismatickou výstavu. Ta letošní přináší návštěvníkům trochu neobvyklý pohled na vývoj měnových systémů a zároveň upozorňuje na blížící se 500. „narozeniny“ dolaru. Tato peněžní početní jednotka totiž vznikla díky usnesení zemského sněmu Království českého z 9. ledna 1520, kterým byla nařízena monetarizace nově vytěženého stříbra v českém Krušnohoří. Podle jména města Jáchymov (Joachimsthal) vzniklo jméno mince „tolar“, které se později přes holandský „daalder“ dostalo i do angličtiny jako „dollar“. Výstava je proto trochu netradičně pojata jako „rodokmen amerického dolaru“, včetně jeho mnoha předků (evropských tolarů) a bližších či vzdálenější příbuzných dolarových měn dnešního světa.“ vysvětluje náplň své výstavy o mincích v New Yorku profesor Petr Vorel.

Výstava vznikla ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích, které profesor Vorel spravuje významnou numismatickou sbírku. Po vernisáži (23. 6.) bude výstava návštěvníkům přístupná v Bohemian National Hall po dobu prázdnin. „Domů“ do Čech se však vracet nebude; na podzim bude instalována v některé z dalších amerických kulturních institucí, se kterými Univerzita Pardubice dlouhodobě spolupracuje. Záštitu nad ní převzal rektor Univerzity Pardubice prof. Miroslav Ludwig a první náměstek hejtmana Pardubického kraje Ing. Roman Línek, předseda Správní rady Univerzity Pardubice.

Hlavní náplní letošní 5. výroční konference The Comenius Academic Clubu je opět jako každoročně vědecká konferenční a diskusní část. Za Univerzitu Pardubice se této vědecké části aktivně účastní tři akademičtí pracovníci. V sobotním konferenčním bloku (24. 6.), věnovaném přírodním vědám („New Trends in Biology, Chemistry and Snmart Materials“) vystoupí vědecký pracovník Centra materiálů a nanotechnologií Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Dr. Ing. Jan Macák. Představí zde materiál budoucnosti pro aplikace – nanotrubice oxidu titaničitého, jimiž se zabývá již od roku 2003 a za vědecké výsledky v syntéze a jejich využití získal před dvěma lety také Cenu Neuron.

V nedělním společensko-vědním bloku (25. 6.), nazvaném „Integration, Desintegration and Consolidation in the History of Central Europe“ bude historik prof. Petr Vorel prezentovat novou interpretaci příčin a průběhu krize pozdně středověké Svaté říše římské.

Další samostatný konferenční blok, věnovaný problematice hodnocení vysokého školství a jeho financování, organizuje a řídí prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, současně zástupce Komise pro hodnocení výsledků výzkumných organizací a ukončených programů Rady vlády pro vědu a výzkum. Toto velmi aktuální téma je pravidelnou součástí každoročních jednání The Comenius Academic Clubu.

Mezioborová vědecká setkání, která pravidelně (střídavě v USA a v České republice) organizuje The Comenius Academic Club, se osvědčila jako vhodná platforma pro vědeckou diskusi mezi předními představiteli různých vědních oborů. To potvrzuje i účast významných vědců z USA i z jiných zemí na již páté výroční konferenci The Comenius Academic Club v New Yorku. Program konference je k dispozici na stránkách klubu: http://comeniusacademicclub.org/upcoming-events.

O loňské výroční konferenci, jejíž organizace se ujala Univerzita Pardubice a uspořádala setkání v prostorách Dačického domu v Kutné Hoře, se dočtete v článku v univerzitním e-Zpravodaji: http://zpravodaj.upce.cz/veda/2016/comenius-club-2016/.

Setkávání členů vědecké společnosti The Comenius Academic Club má pětiletou tradici. Poprvé se společnost setkala v červnu 2013 v New Yorku na půdě Bohemian Nationall Hall. Konferenci tehdy ovládla osobnost J. A. Komenského, k jehož odkazu se také pořádající společnost hlásí. Součástí programu byla vernisáž výstavy Millenial Heritage of Czech Currency (Tisíciletá tradice české měny) připravená Východočeským muzeem v Pardubicích ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Českou mincovnou v Jablonci nad Nisou. V roce 2014 na ni navázalo setkání klubu The Comenius Academic Club v Pardubicích, které se věnovalo literárněvědným a lékařským tématům. V  roce 2015 organizovala výroční konferenci americká strana opět v Bohemian National Hall v New Yorku a v loňském roce jednali členové klubu v Kutné Hoře, kde setkaní zorganizovala Univerzita Pardubice – viz výše.

Bližší informace k setkání The Comenius Academic Club:
prof. PhDr. Petr Vorel, CSc.
prorektor pro rozvoj Univerzity Pardubice
Ústav historických věd Fakulty filozofické UPa
e-mail petr.vorel@upce.cz

 

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz