Published: 06.03.2020
Podruhé během jednoho roku navštívil Univerzitu Pardubice britský velvyslanec Nicholas Stewart Archer. V únoru se sešel se zástupci vedení univerzity a debatoval s pardubickými vysokoškoláky o vzdělávání a Brexitu.
Absolvoval jste při svém studiu na vysoké škole stáž nebo výměnný pobyt? Co vám to přineslo?
Na stáži jsem nebyl, ale absolvoval jsem několik jazykových pobytů v Berlíně při studiu němčiny. Výhodou je poznat každodenní život v jiné zemi, protože zjistíte, že některé věci nejsou samozřejmostí. Například si uvědomíte, že to co vám přijde skvělé, nemusí ostatní vidět stejně.
Co by měl velvyslanec umět?
Měl by umět naslouchat. Druhou důležitou dovedností je ochota komunikovat způsobem, kterému ostatní rozumí. Nejhorší velvyslanci jsou takoví, kteří mají dojem, že vždy komunikují pouze s profesionály. Musíte umět komunikovat s lidmi jejich jazykem. O to se snažím.
Myslíte si, že je do budoucna lepší studovat jedno úzké zaměření nebo spíše rozvíjet obecnější dovednosti?
To, co vidím, je rozdílnost. Lidé jako já, kteří mají velmi obecné vzdělání, budou stále potřební. Pokud má mít Evropa budoucnost, potřebuje kreativitu. To je to, co stroje dělat nemohou. Na druhou stranu v jakékoli technické oblasti je zřejmé, že je stále víc specifická, a i to je skvělé. Předpokládám, že pluralizace bude pokračovat.
Jaké otázky a obavy ohledně Brexitu slýcháte od studentů nejčastěji?
Obavy se týkají hlavně nejistoty. Myslím si, že někteří čeští studenti jsou v téhle otázce trochu flegmatičtí. Udělají, co bude nutné. Mnozí jsou stále přesvědčení o výjimečné hodnotě britského vzdělání. Přál bych si, abych jim dával tolik jistoty, kolik to jen půjde ohledně všech záležitostí. Na druhou stranu při každé změně vždy následuje určité období nejistoty, ať už jde o Brexit nebo třeba o stěhování do nového domu. Vždy je tam přechodná doba nejistoty, následována obdobím, kdy se dají události lépe předvídat.