laborka_fcht_1600_145719.jpg

Published: 30.03.2020

Vědci a studenti Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice se rozhodli pomoci a poskytnout svoje znalosti a zázemí pro analýzy vzorků lidí indikovaných na koronavir. Ve spolupráci s Pardubickou nemocnicí nyní chemici intenzivně komunikují o konkrétním zabezpečení a s vyhodnocování vzorků by chtěli začít co nejdříve. Pomohou tím urychlit testování možných nakažených lidí, které je jednou z nejdůležitějších forem prevence a zpomalení postupu nemoci.

„Na naší fakultě máme špičkové vědce, kvalifikované pracovité akademiky i moderní zázemí. To je důležité nejen pro vzdělávání nových studentů, ale v této době i pro pomoc, která je velmi potřeba. Zrychlíme-li testování, můžeme efektivně zastavit šíření koronaviru,“ říká prof. Petr Kalenda, děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Experti z univerzity využijí k analýzám laboratoře fakulty přímo v univerzitním kampusu, který je ale poměrně vzdálený od nemocnice. Za den budou schopni vyhodnotit přes 60 vzorků, které jim poskytne právě Pardubická nemocnice. Vybavení laboratoří jim umožňuje pracovat v týmech a případně i na směny. Do testování se chtějí pustit akademici i doktorandi Katedry biologických a biochemických věd, kteří se zabývají molekulární biologií. Odhadují, že analyzovat začnou maximálně do dvou týdnů, ale spíše dřív.

Pardubičtí chemici už v uplynulých dnech věnovali ochranné pomůcky Pardubické nemocnici a zakoupili pro ni také například 120 zcela nových ochranných brýlí. Darovali také 1 500 litrů roztoku k produkci dezinfekce pro partnerskou Střední průmyslovou školu chemickou Pardubice, se kterou na výrobě spolupracují.

Fakulta chemicko-technologická je nejstarší fakultou Univerzity Pardubice. Letos v červnu to bude právě 70 let od jejího založení jako základu současné univerzity.

Pardubice 30. března 2020

Martina Macková,