Delegace studentů i akademiků z Univerzity Pardubice míří do Indie za pokračující spoluprací
Skupina deseti studentů Univerzity Pardubice v doprovodu akademických pracovníků i představitelů univerzity a fakult se dnes vydává na stáž do Indie. Delegace pomůže rozšířit a prohloubit spolupráci s indickými univerzitami na poli výuky i výzkumu.
Studentky a studenti z pěti fakult Univerzity Pardubice (Fakulty filozofické, Fakulty zdravotnických studií, Fakulty ekonomicko-správní, Dopravní fakulty Jana Pernera a Fakulty elektrotechniky a informatiky) mající zájem o plánovanou stáž v Indii, prošli v prosinci náročné výběrové řízení. Na přelomu února a března teď stráví čtrnáct dnů na jedinečné stáži na dvou univerzitách - v Ahmadábádu a Novém Dillí.
„Studenti jedou na stáž díky programu Discover India, se kterým jsme se již jednou, v prosinci 2015, vydali do Ahmadábádu. Na programu bude opět setkávání s učiteli a studenty i návštěva významných náboženských a kulturních míst. Mohou se těšit například na chrámový komplex Akšardhám nebo na monumentální památník a muzeum M. Gándhího,“ říká doc. Mgr. Martin Fárek, Ph.D., vedoucí Katedry religionistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Docent Fárek dlouhodobě spolupracuje s několika indickými partnery a na svých pobytech v Indii nasbíral cenné zkušenosti. Na stáži studenty opět doprovodí.
„Indický subkontinent je fascinujícím světem mnoha tradic a svébytného chápání světa. Díky tomu, že jsem již dlouho zapojen do mezinárodního výzkumného týmu komparativního studia kultur a náboženství, postupně pronikám k hlubšímu nahlédnutí do indického světa. A tím více si také uvědomuji o naší vlastní kultuře. V dnešní době je takový výzkum aktuálním úkolem i proto, že Indie je bezesporu jednou z nastupujících supervelmocí dvacátého prvního století,“ dodal docent Fárek, který v současné době pracuje jako editor na knize o západním chápání indického kastovního systému. Kniha vyjde ještě letos v prestižním londýnském nakladatelství Palgrave.
O týden později se ke skupině studentů přidá další část delegace složená z představitelů a zástupců univerzity a tří fakult, kterou povede prorektorka Univerzity Pardubice prof. Ing. Tatiana Molková, CSc. První část týdenního programu stráví v kampusu Rai University v Ahmadábádu, po několika dnech se delegace přesune vlakem do Dillí, kde v rámci pracovního programu projednají možnosti další spolupráce s představiteli sítě Rai Universit. Zástupci univerzity se setkají také s rektorkou Rai University Dr. Harbeen Arora, s níž jednala univerzita již před rokem při její návštěvě České republiky.
Vzájemná spolupráce obou univerzit bude pokračovat ještě v průběhu letního semestru, kdy na oplátku zavítá indická delegace na Univerzitu Pardubice, v jejímž kampusu indičtí studenti stráví dva týdny. „Naši studenti, kteří se účastní zahraniční cesty do Indie, se pak následně budou podílet na přípravách a zajištění programu pro indické zástupce. Návštěva z Indie zavítá na naši univerzitu v druhé polovině června, a to v rámci druhého ročníku organizované mezinárodní letní školy Experience the University of Pardubice,“ doplňuje Ing. Monika Vejchodová z Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy..
„V poslední únorový den navštíví pardubická delegace také Velvyslanectví České republiky v Dillí. Studenti se při té příležitosti seznámí s provozem a činnostmi ambasády, zatímco akademická delegace projedná možnosti vízového procesu pro indické studenty žádající o vízum za účelem studia na Univerzitě Pardubice,“ uvedla k jednání na velvyslanectví Ing. Monika Vejchodová z Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy. „Je nutné zohlednit podmínky stanovené velvyslanectvím a zákonem, probrat jednotlivé kroky procesu vízové žádosti, prodiskutovat nejčastější problémy apod.“ Delegaci z Univerzity Pardubice přijme také velvyslanec České republiky, Jeho Excelence Ing. Milan Hovorka.
Univerzita Pardubice je již dlouhodobě součástí mezinárodní sítě „India Platform“, která sdružuje evropské a indické instituce a jejímž cílem je přivést k sobě, přiblížit a propojit obyvatele z Indie s obyvateli Evropy, prohloubit vzájemné vztahy a vazby mezi Indií a Evropou. Studentům Univerzity Pardubice se tak rozšiřují možnosti zahraničních stáží, výjezdů a získávání netradičních zkušeností během studia i směrem na východ. Na druhé straně se univerzita a její pardubický univerzitní kampus stále více otevírá mezinárodním studentům, kterých pobývá každoročně v Pardubicích na 500 ze 60 zemí z celého světa.
O návštěvě v Indii v roce 2015 a jednání s představitelkou Rai Univerzit v únoru 2016 v e-Zpravodaji UPa:
http://zpravodaj.upce.cz/univerzita/2015/studenti-na-stazi-v-indii/
http://zpravodaj.upce.cz/univerzita/2016/setkani-s-harbeen-arorou/
Bližší informace k aktuální delegaci v Indii:
Ing. Monika Vejchodová
vedoucí Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy UPa
telefon 466 036 417
e-mail monika.vejchodova@upce.cz
a
doc. Mgr. Martin Fárek, Ph.D.
vedoucí Katedry religionistiky Fakulty filozofické UPa
telefon 466 036 453
e-mail martin.farek@upce.cz
Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz