Zveme všechny studenty středních škol, vysokoškoláky i veřejnost na sérii přednášek u příležitosti oslav Dne Země.
Přijďte ve středu 19. 4. od 18 hod na Fakultu chemicko-technologickou Univerzity Pardubice do budovy HA – posluchárny C1.
- O udržitelném provozu budov (zelené střechy, fotovoltaika, energetický management) - Ing. Aleš Pék, vedoucí Technického odbor na Univerzitě Pardubice
- Příroda Pardubicka (vzácné a zajímavé druhy živočichů a rostlin žijící ve městě a okolí pohledem fotografa), – Mgr. Ivan Hoza, ČSOP Pardubice
- Přírodní je fajn, syntetické fuj (zkreslené vnímání toxicity látek na základě jejich původu) – Prof. Ing. Miloslav Pouzar Ph.D., CEMNAT, Univerzita Pardubice
Vstup je zdarma.
Nad akcí převzala záštitu prorektorka pro vnitřní záležitosti doc. Ing. Liběna Černohorská, Ph.D.
O udržitelném provozu budov
Ing. Aleš Pék
Během přednášky se dozvíte, jaké prvky udržitelnosti jsou aktuálně aplikovány v rámci provozu budov Univerzity Pardubice, na jakých principech fungují jednotlivé fáze životního cyklu budov s důrazem na plánování nových investic splňujících aktuální nároky na environmentálně a energeticky udržitelný provoz, dozvíte se něco o službách, které zájemcům nabízí Univerzitní centrum energeticky efektivních budov na ČVUT v Praze, o výsledcích rozvojového programu CRP I. Unilead v oblasti Energetický management univerzit za rok 2022 a budou Vám představeny praktické příklady využití Energetického managementu pro lepší udržitelnost do budoucna.
Příroda Pardubicka
Ivan Hoza
Vypravte se s námi za unikátní přírodou Pardubicka, která je často skryta ve stínu metropole na soutoku dvou řek ve zdánlivě monotónní kulturní krajině.
Opravdová příroda začíná mnohdy za vašim domem. Uprostřed města ve starých alejích se skrývá doslova poklad v podobě nenápadného brouka. Stačí vyjít z centra města a máte na dosah květnatou stráň s kriticky ohroženým druhem užovky. Nedaleko Pardubic se nachází orchidejové louky, které se svou velikostí podobají těm ze vzdálených Karpat. Pardubicko kdysi zdobily rybníky, stejně jako je tomu na Třeboňsku. Stačí se jen vydat po jejich stopách a objevíte nečekanou krásu vodního světa.
Pojďte s námi tedy prozkoumat tato krásná zákoutí v okolí Pardubic.
Přírodní je fajn, syntetické fuj
Miloslav Pouzar
„Vezmi si, to je zdravé domácí, vypěstované na naší zahrádce, hnojené slepičinci, ne nějakou hnusnou chemií.“ nebo „Radši si dám čaj z bylinek, než nějaké chemické léky“ atp. – to všechno jsou běžné praktické příklady zažitého heuristického přístupu k hodnocení toxicity látek a produktů, který švýcarský psycholog Michael Siegrist zobecnil do podoby pravidla „Přírodní je fajn, syntetické fuj“. V rámci přednášky zapátráme po tom, kde jsou kořeny tohoto přístupu, jaké jsou jeho přínosy a zda má nějaké limity či omezení. Řekneme si něco o tom, jak funguje náš behaviorální imunitní systém a nakonec možná i něco málo o tom, proč většině lidí chutná víno lépe, pokud má na vinětě informaci, že pochází z bio-produkce.