Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 19.12.2013

Baví je počítačové hry, při studiu na univerzitě získali kvalitní znalosti a bratr jednoho z nich má oční vadu. Zhruba rok a půl trvalo, než tyto skutečnosti spojené s desítkami hodin práce daly vzniknout systému „Anna“, který bude spolu s tablety doplněnými elektronickými pery předán v pátek 20. prosince dětskému očnímu oddělení Krajské nemocnice Pardubice. Studenti Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice Josef Brožek a Lumír Gago přinesou do nemocnice pro malé pacienty unikátní a cenný vánoční dárek.

Podle odborné literatury je tupozrakost (amblyopie) zhoršení zrakové ostrosti oka, které je způsobené nedostatečnou zrakovou stimulací v kritickém období vývoje vidění, obvykle bez na první pohled zřetelné oční vady. Výskyt tupozrakosti v dětské populaci kolísá okolo 4 %. Závažnost amblyopie je tím větší, čím dříve vznikne a čím déle trvá bez léčebného ovlivnění. Po ukončení vývoje zraku dítěte, což je dle aktuálních výzkumů osmý rok věku zdravého jedince, přestavuje tupozrakost trvalý, léčebně velmi těžko ovlivnitelný stav. Pokud je tato oční vada diagnostikována, probíhá její léčení při návštěvách léčebného zařízení nebo při hospitalizaci v léčebnách očních vad mezi pěti a sedmi lety.

„Přibližně před pěti lety diagnostikovali mému mladšímu bratrovi (tehdy tříletému) tupozrakost. Byl nucen absolvovat spoustu různých procedur a zlepšování bylo relativně pozvolné. Více pomohlo až intenzívní cvičení během jeho pobytu v léčebně očních vad ve Dvoře Králové nad Labem. Prakticky od té doby jsem se snažil vyvíjet různá zařízení, která by respektovala léčebný princip, ale byla by použitelná doma. Jednak bychom ušetřili cesty do Pardubic, pobyty v nemocnici a léčebně, a jednak by bratr mohl cvičit o poznání více a tím by mohlo dojít k rychlejšímu zlepšení stavu,“, říká jeden z autorů řešení Ing. Josef Brožek, student doktorského studia Elektrotechniky a informatiky na Fakultě elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice.

Dojíždění či pobyt v léčebně klade značné nároky na čas rodičů a náklady na cestování. Navíc hospitalizaci některé děti předškolního věku nesnášejí dobře. Tak se tedy zrodil nápad využít možností dnešních informačních technologií a stará elektromechanická zařízení, která používají léčebná zařízení, nahradit modernějšími, levnějšími a dostupnějšími tablety. Zároveň studenty napadlo k léčení využít nejen dosavadní „obkreslování“ obrázků, ale připravit dětem počítačové hry, při jejichž hraní na tabletu je zachován léčebný efekt, takže software respektuje nejmodernější trendy „Heal & Play“. Zde b...