Dopravní fakulta Jana Pernera spolupracuje na mezinárodním projektu zaměřeném na vývoj nových typů výhybek
Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice zahájila v závěru roku řešení nového projektového úkolu. Stala se totiž součástí mezinárodního týmu projektu S-CODE (Switch and Crossing Optimal Design and Evaluation), který koordinuje univerzita v Birminghamu ve Velké Británii a který se během následujících tří let bude zabývat vývojem nových konceptů pro výhybkové konstrukce.
Projekt S-CODE má vyvinout, ověřit a integrovat nové koncepty pro výhybkové konstrukce na železnici, které povedou ke zvýšení kapacity, spolehlivosti a bezpečnosti při současném snížení investičních a provozních nákladů. „Úkolem pracovníků dopravní fakulty bude s využitím nekonvenčních přístupů pomoci partnerům při vývoji a ověření nové konstrukce části či celé výhybky z pohledu jízdy kolejového vozidla. Právě problematika interakce vozidla a koleje je specializací, kterou se zabývá tým pracovníků na oddělení kolejových vozidel naší pardubické dopravní fakulty již přes 20 let,“ říká doc. Ing. Jaromír Zelenka, CSc., vedoucí Oddělení kolejových vozidel Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice.
Projekt, který byl oficiálně zahájen v listopadu 2016, je rozdělen na tři fáze realizace. Úvodní část se týká shrnutí nejlepších možností v dané oblasti řešení, analýzy technických, bezpečnostních a provozních požadavků na výhybkové konstrukce používané v Evropě, které budou určující pro navržené způsoby řešení, a nalezení využitelných technologií a materiálů, jež budou základem návrhu. Následuje fáze vývoje technického řešení, která zahrnuje oblast konstrukční, materiálovou a oblast simulačních výpočtů vedoucí k získání optimální konfigurace a kombinace dílčích návrhů pro maximalizaci užitných parametrů výhybky. Poslední fází bude reálné zkoušení vybraných navržených konstrukčních uzlů či konceptů a vyhodnocení efektivity plnění výchozích požadavků. V této fázi se počítá se zapojením moderního laboratorního zázemí ve Výukovém a výzkumném centru Dopravní fakulty Jana Pernera v Pardubicích - Doubravicích.
„Pro pracovníky dopravní fakulty je projekt S-CODE výzvou a první příležitostí zapojit se do tak rozsáhlého evropského výzkumného projektu. Zároveň je nutné ale zdůraznit, že zapojení do tohoto projektu by nebylo možné bez odborných znalostí a zkušeností nabytých při řešení aplikovaného výzkumu v rámci dlouholeté spolupráce s firmami a univerzitami v oblasti interakce vozidlo-cesta, konstrukčních materiálů a výhybkových konstrukcí,“ hodnotí význam projektu pro fakultu docent Zelenka.
Za dopravní fakultu se práci na projektu budou věnovat odborníci z Oddělení kolejových vozidel Katedry dopravních prostředků a diagnostiky (doc. Ing. Jaromír Zelenka, CSc., prof. Ing. Bohumil Culek, CSc., Ing. Martin Kohout, Ph.D., Ing. Jakub Vágner, Ph.D., Ing. Petr Voltr, Ph.D., Ing. Tomáš Michálek, Ph.D., Ing. Stanislava Liberová, Ph.D.) a z Katedry mechaniky materiálů a částí strojů (prof. Ing. Eva Schmidová, PhD., Ing. Aleš Hába, Ph.D.).
Součástí vědeckého týmu koordinovaného University of Birmingham jsou kromě Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice dvě další české instituce: DT – Výhybkárna a strojírna, a.s. a Vysoké učení technické v Brně. V projektu jsou zapojeni také partneři ze Španělska (Ferrovial Agroman SA, Comsa Sau SA), Rakouska (Rhomberg Sersa Rail Holding Gmbh) a Velké Británie (Loughborough University, Rail Safety and Standards Board Limited). „Jednání všech zúčastněných subjektů se zatím konala pouze ve Velké Británii. V květnu letošního roku proběhne jednání také v České republice na půdě VUT v Brně s prohlídkou DT Výhybkárny a strojírny v Prostějově. Tento výrobní podnik má v projektu klíčovou roli,“ uzavírá k projektovému týmu docent Zelenka.
Projekt S-CODE je jedním ze čtyř projektů Univerzity Pardubice realizovaných v programu HORIZON2020. Vychází ze stávajících národních a evropských výzkumných projektů jakými jsou zejména projekty In2Rail, Capacity4Rail a Innotrack.
Bližší informace:
doc. Ing. Jaromír Zelenka, CSc.
vedoucí Oddělení kolejových vozidel Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice
telefon 466 037 429
e-mail jaromir.zelenka@upce.cz
Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz