Published: 21.03.2014

Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice uskuteční během března až května se svojí mobilní metalografickou laboratoří dva typy výjezdů.  Nejprve v březnu a dubnu navštíví několik středních škol, aby tamním studentům přiblížili možnosti moderní metalografie, v květnu pak přivezou mobilní laboratoř na odborné akce zaměřené na kovařinu a strojařinu.

V rozmezí 21. března až 25. dubna navštíví pracovníci Dopravní fakulty Jana Pernera s mobilní metalografickou laboratoří šest technických středních škol v Pardubickém kraji, na kterých budou studenty seznamovat s možnostmi moderní metalografie, tj. nauky, která se zabývá vnitřní stavbou kovů a slitin. Postupně mobilní metalografická laboratoř zavítá do Čáslavi, Třemošnice, Vysokého Mýta, Ústí nad Orlicí, Holic a Chrudimi, kde popularizační tým dopravní fakulty svoje putování zakončí.

Studenti se dozvědí něco o metalografii a znalosti si ověří pomocí projekční techniky
Studenti se seznámí se základy metalografie, provedou základní srovnání optické a elektronové mikroskopie a na reálných metalografických vzorcích zjistí, jaké jsou mikrostruktury konstrukčních materiálů. „V úvodní části vysvětlíme studentům základy metalografie a provedeme srovnání optické a elektronové mikroskopie. S pomocí reálných metalografických vzorků jim předvedeme základní mikrostruktury konstrukčních materiálů, jako jsou oceli, mosaz, bronz, titanové nebo hliníkové slitiny a další,“ přiblížil program Ing. Pavel Svoboda z Dopravní fakulty Jana Pernera. Mikrostruktury budou všem studentům zobrazeny pomocí projekční techniky, zároveň je odborníci z dopravní fakulty seznámí s charakteristickými rysy a ukážou jim další pozoruhodnosti na pozorovaných vzorcích. „Na závěr dáme vzorky k dispozici studentům, aby si je mohli samostatně prohlédnout,“ doplnil Svoboda.
V poslední části prezentace bude předvedena další problematika studovaná na dopravní fakultě - stabilita skořepinových konstrukcí a možnosti modelování a výpočtu pevnosti pomocí metody konečných prvků.

Pracovníci dopravní fakulty se účastní odborných akcí zaměřených na strojařinu
V květnu pak Mobilní laboratoř navštíví odborné akce zaměřené na kovařinu a strojařinu, kde pro veřejnost připraví speciální workshopy práce s metalografickou bruskou, na níž si zájemci budou moci připravit vlastní metalografický vzorek. Zájemci se tak s metalografickou laboratoří setkají na Výstavě nožů v Brně a n...