Publikováno: 23.03.2020
Rouška se až do odvolání stává naším každodenním společníkem. Jak s ní žít se momentálně učíme všichni. Zabraňuje vniknutí kapének do vzduchu, když jsme my sami nakaženi, ale nevíme o tom. Co musíme vědět? Jak ji správně nasadit a starat se o ni, aby byla účinná. Vedoucí Katedry ošetřovatelství Fakulty zdravotnických studií PhDr. Kateřina Horáčková, DiS. popisuje základní rady.
„Jednorázová rouška z lékárny či zdravotnických potřeb žádnou zvláštní péči nepotřebuje. Nepere se ani nedezinfikuje a po každém použití se jednoduše vyhodí,“ říká akademička. Jiná situace je u látkových roušek. „Materiál, ze kterého je rouška vyrobena, musí zachytit co nejvíce kapének, v nichž mohou být přítomny virové částice. Musí být ale také komfortní tím, že umožní pohodlně dýchat. Nejvhodnějším materiálem je 100% bavlna,“ vysvětluje Kateřina Horáčková. Zásadní je, aby bylo možné roušku po každém jejím použití vyvařit, tedy sterilizovat. „Pokud ji nelze vyvařit, tak ji vyperte na co nejvyšší teplotu a poté řádně přežehlete.“
Důležité je správné nasazení roušky
Ať máte roušku látkovou či jednorázovou, vždy je důležité ji nasazovat čistýma, správně umytýma rukama. „Rouška musí překrývat ústa i nos. Během jejího používání bychom se jí neměli dotýkat. Pokud k tomu však dojde, měli bychom si opět důkladně umýt ruce či použít antibakteriální gel,“ upozorňuje Horáčková. Při sundávání použité roušky ji bereme pouze za tkalouny nebo gumičky a poté ji vyhodíme, či sterilizujeme a opět si řádně umyjeme ruce. Pozor! Rouška se nikdy nesmí nosit pod nosem nebo na krku.
Roušku je třeba pravidelně měnit
Funkčnost roušky se po čase nošení snižuje. Jednorázové roušky mají funkčnost (dle výrobce) asi 20 minut. U bavlněných roušek je ideální, aby byly dvojvrstvé, s možností vložení papírového kapesníku (filtru), který se vymění asi po dvou hodinách nebo dříve. Je dobré mít vždy několik roušek u sebe a v případě potřeby ji vyměnit. „Když je rouška vlhká, máme-li například rýmu, nebo jen když hodně mluvíme, měli bychom si ji pravidelně měnit,“ zdůrazňuje Kateřina Horáčková.
Hlavní zásady péče o textilní roušku:
|