Published: 12.03.2017
Fakulta filozofická Univerzity Pardubice ve spolupráci s Europe Direct Pardubice zrekapituluje dění okolo Islámského státu a komentáři trojice odborníků přispěje do stále trvající diskuse na toto téma. Na úterý 14. března připravila v pořadí druhý kulatý stůl s tematikou islámu nazvaný Islámský stát a Evropa.
„Okolo Islámského státu, jeho praktik i uprchlíků je stále poměrně živo. Téma plní stránky médií, která podávají mnohdy protichůdné informace. Katedra religionistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice se proto rozhodla přispět do veřejné diskuse na dané téma a ke kulatému stolu přizvala odborníky, kteří okomentují fenomén tzv. Islámského státu z odlišných perspektiv svých oborů. Názory zazní z pohledu arabisty, novináře a bezpečnostního analytika,“ přiblížila porádaný diskusní kulatý stůl jedna z organizátorek Mgr. Zuzana Černá, Ph.D., z Katedry religionistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.
Ke kulatému stolu v univerzitní aule tak usedne trojice odborníků na problematiku islámu a mezinárodních vztahů – novinář a libanonský publicista žijící v Česku Hassan Ezzedine, expert na Blízký východ a pedagog Západočeské univerzity v Plzni Daniel Křížek, politolog a odborník na problematiku terorismu a náboženského radikalismu Josef Kraus z Masarykovy univerzity v Brně.
Své postřehy shrnou hosté nejdříve v krátkých přednáškách. Posluchači postupně podniknou cestu s natáčením filmu Uprchlíci, za nímž stojí Česká televize Brno a přibližuje například chaos v tzv. uprchlické krizi, zneužívání humanitární krize ze strany IS, roli Turecka, Syrského režimu a Ruska v této situaci či nepřipravenost Evropské unie čelit těmto jevům. V kontextu islámského reformismu se dotknou ideologických aspektů tzv. Islámského státu a zaměří se na jeho zhroucení a přelévání bojovníků do jiných oblastí Blízkého a Středního východu, z čehož vyplývají další bezpečnostní rizika nejen pro země v regionu, ale také pro Evropu.
„Vybraní hosté jsou ve svých oborech respektovanými odborníky, kteří ke zvolenému tématu vztahu tzv. Islámského státu a Evropy mohou posluchačům jak z řad akademické obce, tak veřejnosti, nabídnout zajímavé informace,“ doplňuje k výběru hostů Zuzana Černá. „Odborníci na islám si často stěžují, že média o problematice nepodávají relevantní informace, případně informují zkratkovitě a že k diskusím nejsou často vůbec přizváni.“ Katedra religionistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice právě pr...