Diskutovat aktuální problémy resocializační politiky budou odborníci z České republiky i ze zahraničí na půdě Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Již tento čtvrtek 7. prosince se sem sjedou z různých koutů, aby se setkali na odborné konferenci a diskutovali společně na téma Exkluze a inkluze jako paralelní (re)socializační procesy.

Konferenci na téma (re)socializace organizuje Katedra věd o výchově Fakulty filozofické Univerzity Pardubice již popáté. Letošní téma rozvíjí tradici předchozích konferencí organizovaných touto katedrou a obsahově navazuje na předchozí témata vlastním užším zaměřením na aktuální otázky a problémy, které se letos pojí s problematikou inkluze a exkluze u dětí a mládeže v rámci (re)socializace u nás i v zahraničí.

„Konference přiblíží témata inkluze a exkluze nejen z teoretického, ale hlavně z praktického hlediska,“ říká k odborné konferenci Mgr. Lucie Hájková z Katedry věd o výchově Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, která je současně členkou organizačního výboru.

Na konferenci zazní celkem 11 příspěvků, které budou obohaceny o diskusi. Přednesou je nejen odborníci z Univerzity Pardubice, ale se svými názory a výzkumy se přidají i kolegové z jiných českých univerzit i ze zahraničí. Dorazí například Dr. Łukasz Kwadrans ze slezské univerzity v Katovicích, který již několik let spolupracuje s katedrou věd o výchově. Zabývá se romskou problematikou a spolu se svými kolegy představí fungování systému sociální rehabilitace a adaptace v Polsku.

Ve vědeckém výboru konference je zastoupena řada osobností. Mezi nimi například děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc., nebo doc. PhDr. Albín Škoviera, Ph.D., kteří se tématu dlouhodobě věnují.

„Problematika inkluze se v poslední době stala žhavým tématem nejen mezi odbornou, ale také laickou veřejností. Diskutuje se, zda namísto inkluze nedochází spíše k exkluzi vybraných skupin dětí a mládeže, zda se inkluze provádí tím správným způsobem a zda praxe odpovídá teorii či naopak musí řešit otázky, o kterých teorie ani neuvažovala. Obohacením konference bude zamyšlení nad inkluzí z různých hledisek – ze sociálního, pedagogického nebo zdravotního,“ dodává ke konferenci Lucie Hájková.

Bližší informace:
Mgr. Lucie Hájková