Published: 26.02.2018
Na cestu „Z Litomyšle do Gořanova“ se mohou od příštího týdne vydat obyvatelé Litomyšle i další zájemci. Ve středu 28. února Fakulta restaurování Univerzity Pardubice, která sídlí právě v Litomyšli, zahajuje totiž novou výstavu. Ve svém Muzeu restaurování a historických technologií v Červené věži na Zámeckém návrší seznámí s vybranými zachráněnými renesančními objekty. Z Litomyšle bude výstava putovat po vybraných městech až do července.
Putovní výstava „Z Litomyšle do Gořanova – Renesanční zámky a venkovské památky mezi Čechami a Kladskem“ (v polštině Z Litomyšla do Gorzanowa – Renesansowe pałace i zabytki architektury wiejskiej między Czechami a Kłodzkiem), otevíraná v Litomyšli ve středu 28. února, přiblíží renesanční památky a jejich obnovu v oblasti severně od Litomyšle směrem do jižního Kladska. Současně se ohlédne i za tehdejším životem pánů i jejich služebnictva.
Výstavě dala počátek snaha zachránit dvě unikátní renesanční památky – jeden z nejstarších venkovských domů v Čechách, který vznikl v roce 1617 v Čisté u Litomyšle, a rozsáhlé, a bohužel i značně zdevastované, hraběcí sídlo v Gořanově v polském Kladsku. V obou případech jde o renesanční stavební památky zachované na pomezí Čech, Moravy a Kladska, které vznikaly ve druhé polovině 16. století a na začátku 17. století. Na výstavě kromě těchto dvou stavebních památek objeví návštěvníci i další, které mají svůj historický, architektonický a kulturní význam, a to nejen na regionální úrovni.
„Samotná výstava je rozdělena do osmi tematických celků, které představí vybrané zástupce nemovitého kulturního dědictví v oblasti česko-polského pomezí a poutavou formou návštěvníkům přiblíží život poddaných a vrchnosti v kontextu doby a místa. Kromě toho budou populární formou prezentovány výsledky probíhajících odborných studií obce Trstěnice a zámku Gořanov,“doplňuje k výstavě autorka textů Mgr. Vladislava Říhová, Ph.D.
Putovní výstava bude poprvé veřejnost zpřístupněna v Litomyšli ve středu 28. února, kde bude zájemcům otevřena po celý měsíc březen. Následně bude v intervalu jednoho měsíce prezentována na dalších čtyřech místech česko-polského příhraničí. V dubnu bude k vidění v Moravské Třebové a od května se přestěhuje do Polska – nejdříve zavítá do města Bystrzyca Kłodzka, v červnu bude k vidění v Kłodzku a v červenci mohou zájemci vyrazit přímo na Gorzanów.
Výstavu ve spolupráci s Katedrou humanitních věd Fakulty restaurování Univerzity Pardubice připravily Institut lidového kulturního dědictví, z.s., Fundacja Pałac Gorzanów. Vznikla díky česko-polskému projektu „Mezi Slezskem a Čechami – renesanční památky na venkově“, spolufinancovaného z evropských prostředků fondu EFRR a prostřednictvím regionálního sdružení Euroregionu Glacensis. V průběhu celého konání putovní výstavy budou volně k dostání informační letáky zaměřené na propagaci renesančních památek v oblasti severně od Litomyšle směrem do jižního Kladska.
Vernisáž výstavy nazvané „Z Litomyšle do Gorzanowa – Renesanční zámky a venkovské památky mezi Čechami a Kladskem“ se uskuteční ve středu 28. února v 17 hodin v Muzeu restaurování a historických technologií, které se nachází v Červené věži v areálu Fakulty restaurování Univerzity Pardubice v Jiráskově ulici v Litomyšli.
Výstava je součástí cyklu akcí letošního roku, kterými si Fakulta restaurování Univerzity Pardubice připomíná 25 let tradice výuky restaurování v Litomyšli.
Veřejnosti bude v Litomyšli výstava otevřena od 1. do 30. března.