Published: 26.01.2015

Pardubice; Ve čtvrtek 22. 1. 2015 se v prostorách Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích uskutečnilo regionální finále soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR. Třiatřicet finalistů změřilo své síly v laboratorních dovednostech a poté se zúčastnilo projektu Kouzelná laboratoř.

Největší chemická soutěž odstartovala v říjnu loňského roku a zúčastnilo se jí celkem více než 3 000 žáků devátých tříd z pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Středočeského, Libereckého a Kraje Vysočina. Po dvoukolovém testování teoretických znalostí se do finále, jež prověřilo praktické dovednosti soutěžících, probojovalo 33 nejlepších. Slavnostního zahájení finálového dne se ujal Martin Kiss, vedoucí odboru školství a kultury Krajského úřadu Pardubického kraje, který zdůraznil potřebnost technického vzdělávání a popřál soutěžícím hodně úspěchů.

Na chemické talenty čekaly jednoduché laboratorní úlohy: dokazování přítomnosti látek ve vybraných sloučeninách. „Překvapilo mě, jakou podobu mělo zadání. Šlo totiž o detektivní pátrání a hledání chemických důkazů. Úplná detektivka!“ přibližuje Jakub Koumar ze ZŠ Polná na Jihlavsku. „Práce mi ale nepřipadala moc obtížná, takže doufám, že se umístím nejhůře do desátého místa,“ doplňuje optimisticky.

Pro učitele byly připraveny vzdělávací kurzy. Ty pokryly široké pole témat: od problematiky chemie a životního prostředí přes ochranu obyvatelstva až po fyzikální a chemické pokusy pro základní školy. Vybraní kantoři se zúčastnili také exkurze ve společnosti Norbrook.

Po skončení soutěžní části se uskutečnil projekt ESF Kouzelná laboratoř, který nabídl žákům i učitelům ukázky efektních pokusů a interaktivních experimentů. V rámci workshopu si mladí chemici mohli vyzkoušet například extrakci rostlinných barviv. Vrcholem dne pak bylo vystoupení mistra bublináře Matěje Kodeše. Ten předvedl působivé snoubení vzduchu s vodou na pomezí fyzikálních a chemických zákonů. Odvážlivce z řad publika poté zasvětil do svého umění. „Naším cílem je žáky nejen poučit, ale také pobavit a okouzlit. Chemie v sobě totiž skrývá nesmírně hravý a tvůrčí potenciál, který je pro mladou generaci mnohem přitažlivější než strohé rovnice a vzorečky,“ vysvětluje ředitel SP...