Published: 20.01.2014

Pardubice; Ve čtvrtek 16. ledna se v prostorách Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích uskutečnilo regionální finále soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR. Třicítka finalistů z 26 základních škol poměřila své síly v laboratorních dovednostech.

„Soutěž probíhala od října loňského roku v pěti krajích a zúčastnilo se jí celkem 3 000 žáků devátých tříd z více než 170 základních škol. Probojovat se až do finále je obrovským úspěchem, který svědčí o vynikajících schopnostech a znalostech soutěžících,“ přibližuje ředitel pořádající SPŠCH Pardubice Jan Ptáček. Po dvoukolovém testování teoretických znalostí čekaly na žáky dvě laboratorní úlohy: určování plynů vznikajících při reakci silné kyseliny se solí slabé kyseliny a stanovení hmotnostního obsahu síranu sodného v roztoku. Po 75 minutách práce se většina soutěžících shodla, že zadání bylo vyvážené. „Určování plynů mi šlo skvěle, dokonce bylo i zábavné. Horší jsou už výpočty, tam si nejsem nikdy jistá. Vidím to tak na patnácté místo,“ zhodnotila s úsměvem své šance Anežka Vančurová ze ZŠ Řečany nad Labem, která uvažuje o studiu na pardubické průmyslovce.

Zatímco žáci soutěžili, učitelé besedovali s náměstkyní hejtmana Pardubického kraje pro oblast školství, kultury a památkové péče Janou Pernicovou. „Každé takové setkání je velmi přínosné, protože se nese v duchu neformálního předávání poznatků přímo z praxe. A jsem přesvědčena, že znalosti dnešních finalistů jsou z poloviny dílem dobře odvedené práce jejich učitelů, za což bych jim chtěla poděkovat,“ konstatovala krajská radní. Důležitou roli pedagogů zdůraznil i Petr Kalenda, proděkan pro pedagogiku Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Chemie je sice racionální vědecká disciplína, ale na základním stupni je třeba žáky pro ni nadchnout. Motivovat je efektními pokusy, ukázat jim krásu a potřebnost oboru v každodenním životě. Pokud se to podaří, existuje reálná šance, že chemii zůstanou věrní,“ uvedl profesor Kalenda, jehož fakulta soutěž od počátku podporuje.

Dalším zpestřením pro učitele i žáky byla exkurze ve společnosti Synthesia. Odjíždělo se přímo od školy tematicky vyzdobeným „Chemobusem“, nechyběl ani symbolický přípitek ze zkumavky. „Naše společnost stála před lety u ...