Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Argišt Alaverdyan - Vibrace
-
Galerie Univerzity Pardubice, Studentská 519 kontakt

Univerzita Pardubice vás zve do své galerie přímo v kampusu. Pod názvem GU: je moderní prostor připravený vystavovat kvalitní umělce z České republiky i ze zahraničí.

Vstup zdarma. 

Galerii Univerzity Pardubice podporuje Statutární město Pardubice.


O autorovi

Argišt Alaverdyan

Autor dle vlastních slov vytváří ve svých obrazech:“ …fiktivní světy, jež zobrazují propojení nebo stírání odlišných realit. Témata se většinou vztahují k identitě ve spojitosti s různými realitami, čerpají i z herních zkušeností a také se dotýkají otázek globálních krizí. Neviditelné infrastruktury, jako jsou satelitní komunikace, sítě mobilních operátorů nebo Wi-Fi, tvoří vrstvu reality, která sice není fyzicky viditelná, ale je s námi permanentně přítomná. Elektromagnetická pole nesou energii, data a informace, podobně jako kosmické záření, jež přenáší paměť vesmíru. Tyto pole však mohou být spjaty i se zvuky, které jsou rovněž neviditelné, a přesto ovlivňují naše vnímání prostoru a času. Soubor obrazů „Vibrace“ se soustředí na tyto síly, které se zviditelňují, propojují, ohýbají a proměňují do různých podob.

Obrazy ze souboru „Návštěvníci“ reflektují komunikaci mezi odlišnými světy – kulturními i technologickými – a mohou vyzývat k přehodnocení našeho chápání jazyka, identity a samotného porozumění ve stále více propojeném, avšak polarizovaném světě. Digitální platformy a algoritmy vytvářejí své vlastní „jazyky“, které jsou pro většinu lidí nečitelné, což vyvolává pocit cizosti a odcizení. Tento digitální cizinec, podobně jako složitě identifikovatelné entity v obrazech, mohou nést sdělení, která se vymykají tradičním formám porozumění.

Podobně jako avatary v hrách umožňují hráčům prožít různé identity, malby série „Entity“ reflektují komplexní a často neuchopitelné aspekty existence, nejen lidské, které jsou rozkládány a znovu skládány do nových podob. Odráží se v nich napětí mezi fyzickým a digitálním, reálným a imaginárním. V tomto kontextu rezonuje myšlenka odcizení a transformace, kde se fyzická realita setkává s digitálním světem, což vede k nejasnostem a rozmanitosti perspektiv a interpretací toho, co znamená existovat v digitálně propojeném světě.“ Cítíme zde reflexi hraní si s deformacemi vlastních autoportrétů v mobilních aplikacích, kde se bavíme proměnami své vizuální identity do roztodivně zpitvořených, směšných, nebo až obludných podob. „Biotechnologická entita, která se v jednom z obrazů „mračí“, nabízí prostor pro spekulace o strojích budoucnosti, jež by mohly být schopny vyjadřovat emoce. Zavede nás tento vývoj do doby, kdy už nebudeme schopni rozlišit skutečné pocity od simulovaných a naše vnímání se definitivně rozplyne v síti digitálních iluzí?“

Veškeré aspekty sociálního života jsou designované. Argištovy obrazy jsou jakousi esencí designu, vycházející z reflexe digitálního deformovaného předesignování dnešního zeitgeistu, ducha doby. Obrazy mají podobný efekt a vibrace jako počítačová grafika a manipulativní počítačové programy. „Celková barevnost odpovídá uměle modelovanému světu digitální laboratoře, v níž se zúročují výzkumy reklamní psychologie a marketingu.“

prof. Tomáš Lahoda, kurátor Galerie univerzity GU: