Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 26.11.2014

Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2014 obdrží ve čtvrtek 27. listopadu přední česká historička a autorka mnoha vědeckých publikací prof. PhDr. Milena Lenderová, CSc. působící na Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Ve svých odborných pracích se zabývá genderovou problematikou zejména 19. století a dějinami česko-francouzských kulturních vztahů stejného období.

Na tuto cenu byla Milena Lenderová nominována za svoji dlouholetou badatelskou činnost a významné publikace, mezi něž patří i její poslední vědeckému dílo, původní autorská odborná kniha „Dcera národa? Tři životy Zdeňky Havlíčkové“. Kniha se objevila i mezi nominovanými publikacemi v prestižní soutěži Magnesia Litera za rok 2013 a získala druhé místo. Záhy po svém vydání se dočkala mimořádně pozitivního ohlasu nejen v odborné komunitě, ale i mezi širokou čtenářskou veřejností, což u historických vědeckých knih nebývá obvyklé. „Kniha, která se stala podnětem pro udělovanou cenu ministra školství, významným způsobem ovlivňuje poznání a interpretaci vývoje českého politického a kulturního života druhé poloviny 19. století,“ říká rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc., který Mileně Lenderové udělil za tuto prestižní monografii v listopadu t. r. zvláštní cenu rektora.

Milena Lenderová se specializuje na otázky genderu a česko-francouzské kulturní dějiny. Je výraznou osobností, která překvapila rychlým vydáváním tematicky zaměřených knih originálních a literárně vyzrálých studií a monografií z dějin 18. – 20. století. Výsledky svého základního výzkumu dovedla na světově respektovanou úroveň. Zásadně ovlivnila českou historiografii a v širším smyslu i českou kulturu a společnost tím, že prosadila téma žen jako plnohodnotnou součást našich dějin, čímž výrazným způsobem přispěla k moderní proměně českého historického a společenské myšlení.

„Profesorka Lenderová je významnou osobností mezinárodního vědeckého života. Opakovaně je zvána jako hostující profesorka na přední univerzitní pracoviště ve Francii a v Německu; její badatelský a vědecký akční radius však zasahuje mnohem širší oblast Evropy a zámoří, jak dokládají její četné zahraniční publikační aktivity ve Francii, Rakousku či Finsku,“ přibližuje celosvětový přínos vě...