Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 05.03.2014

Další přednáška z cyklu diskusních večerů Kavárna Universitas se uskutečnila ve středu 26. února v Klubu 29. Hostem večera byl prof. Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který se zabývá hmotnostní spektrometrií a aktivně se podílí na výzkumu rakoviny.
 
Studenti Univerzity Pardubice pořádají od roku 2012 tzv. Kavárnu Universitas, diskusní večer s podtitulem „Na slovíčko s vědcem“. Osobnosti spjaté s věděním se snaží v neformální klubové atmosféře přiblížit široké veřejnosti nejrůznější vědecká témata. Nejinak tomu bylo i poslední únorovou středu, kdy se zájemci z řad odborné i laické veřejnosti sešli na v Klubu 29, aby si poslechli přednášku na téma „Hmotnostní spektrometrie v analýze lipidů a její využití při hledání biomarkerů závažných onemocnění“.
 
Vzorky zdravé a nemocné tkáně se porovnávají v laboratoři
 
Hostem tohoto setkání byl prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D., z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který se v současné době podílí na výzkumu rakoviny. „S týmem se zaměřujeme na zkoumání několika typů rakoviny. Jelikož se rakovinové buňky dělí jiným mechanismem než ty zdravé, napadlo mě, že tedy bude jiné také složení lipidů v těchto buňkách. Vzorky zdravé a nemocné tkáně porovnáváme za využití hmotnostní spektrometrie, “ přiblížil profesor.
Samotné získání vzorků k analýze je však složitý postup zahrnující několik kroků. „Vše začíná u pacienta, který před operací podepíše souhlas s rozborem odebrané tkáně. Při operaci je pacientovi vyoperován nádor a s ním také část okolní relativně zdravé tkáně. Následuje histologický rozbor a převoz zamražených vzorků z nemocnic k nám do laboratoře. Vzorky uchováváme ve speciálních mrazících boxech při teplotě -80 °C,“ popsal proceduru získávání vzorků Holčapek. 
 
V laboratoři pak běží řada testů, při kterých se porovnává složení zdravých a nemocných tkání a také  různých typů nádorů. „Byl bych rád, kdyby se podařilo metodu rozvinout natolik, že by bylo možné z rozboru krve či moči určit, zda je pacient zdráv, či zda již patří do ohrožené skupiny, a měl by být proto dále medicínsky sledován,“ uzavřel večer Holčapek.
 
Prof. Holčapek se specializuje na hmotnostní spektrometrii a analýzu lipid&#x...