Published: 07.11.2016
V úterý 8. listopadu zve Univerzita Pardubice zájemce o vědu a vědění NA SLOVÍČKO S VĚDCEM do tradiční studentské vědecké KAVÁRNY UNIVERSITAS. O dva dny později, ve čtvrtek 10. listopadu, pak na studentskou konferenci VĚDĚNÍ MLADÝM. Za oběma akcemi stojí studentští organizátoři Patrik Čermák a Kateřina Šraitrová a obě akce navíc zpestří program letošního ročníku akcí Týdne vědy a techniky pořádaném po celé České republice.
Součástí největšího vědeckého festivalu v České republice – Týdne vědy a techniky, pořádaného Akademií věd ČR – jsou tradičně i reprezentanti vysokoškolské vědy, tedy i Univerzita Pardubice. Do programu celonárodního festivalu přispívá Univerzita Pardubice přednáškou v KAVÁRNĚ UNIVERSITAS, v úterý 8. listopadu v Klubu 29 v 19 hodin, a přehlídkou VĚDĚNÍ MLADÝM, která se uskuteční ve čtvrtek 10. listopadu v Aule Arnošta z Pardubic v univerzitním kampusu.
Obě akce organizují pro své studentské kolegy a další zájemce vysokoškoláci Patrik Čermák a Kateřina Šraitrová, kteří studují na Fakultě chemicko-technologické.
„Na Univerzitě Pardubice působí řada významných a zajímavých osobností, kteří mají veřejnosti co nabídnout. Tentokrát jsme sáhli po humanitně zaměřené osobnosti a naše pozvání přijal doktor Jan Rokyta, který působí na katedře filosofie Fakulty filozofické. Povídat bude o indiánech a konkvistadorech,“ zve do úterní Kavárny Universitas její moderátorka Ing. Kateřina Šraitrová.
Listopadová přednáška ve vědecké kavárně vrátí účastníky o několik století zpět, za jednou z největších událostí 15. století, kterou bylo objevení Nového světa. Již od roku 1511 se však objevují první protesty proti svévolnému počínání Evropanů v Novém světě. „Přednášející se proto zaměří na zdůvodnění nadvlády Evropanů v Novém světě, poukáže na kritiky počínání Španělů a zmíní pojetí přirozeného práva. Bude se snažit vrhnout světlo na tehdy rozpornou otázku, zdali jsou indiáni lidé, či nikoliv. Zmíní i názory vybraných autorů a dokumentů,“ přiblížila téma studentská moderátorka.
Tímto tématem se dlouhodobě zabývá ThDr. Jan Rokyta, který působí na katedře filosofie Fakulty filozofické Univerzity Pardubice a také jako doktorand Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy. Oblastí jeho zájmu jsou dějiny myšlení 15. a 16. století. Je autorem monografie „Doba a dílo Petra Chelčického“ (ALMI 2013).
Ka...