Published: 10.04.2014

Univerzita Pardubice uspořádala společně s University of Central Lancashire (UCLAn) výměnný program pro své studenty. Zahraniční studenti studující na UCLAn měli možnost strávit jeden týden na pardubické univerzitě a poznat českou kulturu, prostředí a jazyk. Studenti z Pardubic dostali naopak příležitost navštívit anglické univerzitní město Preston. Zde se mohli blíže seznámit jak s britskou, tak čínskou, francouzskou či japonskou kulturou.

První týden v březnu se vybraní studenti Univerzity Pardubice, jedním z nich jsem byla i já, stali hostiteli několika studentů z britské University of Central Lancashire (UCLAn). Zahraniční studenti pocházeli ze všech koutů světa, mimo jiné z Číny, Japonska a z Francie. Během tohoto týdne zahraniční studenti absolvovali seminář na Fakultě ekonomicko-správní. Vzhledem k tomu, že ve Velké Británii studují mezinárodní obchod, byl seminář zaměřený na makroekonomii. Následující den začali ráno s výukou českého jazyka, díky které měli možnost naučit se pár základních frází. Po zbytek pobytu se snažili využít své nabyté znalosti, a hlasité „ahoj“ se rozléhalo pardubickými ulicemi.

V polovině svého pobytu jsme všichni společně navštívili slatiňanský zámek a jízdárnu. Následovala exkurze v pardubické společnosti založené jedním z absolventů naší univerzity. Poslední večer byl ve znamení klasické hudby. Se studenty jsme zašli na pardubickou radnici, kde jsme měli možnost si poslechnout Dvořákovu a Smetanovu tvorbu v podání Guarneneti Trio v rámci Pardubického hudebního jara. Po skončení koncertu jsme zahraničním studentům ukázali kouzlo nočních Pardubic.

Během tohoto týdne naši zahraniční hosté poznali Pardubice a jejich okolí, českou kulturu a chování. „Řekla bych, že mezi českou a čínskou kulturou se dají najít společné prvky. Například Češi jsou stejně tak jako Číňané při prvním kontaktu odtažití a potřebují čas, aby si našli cestu k lidem,“ uvedla po pobytu čínská studentka Chunying Wei z Šanghaje.

Po týdnu stráveném v Pardubicích se výměnní studenti vrátili zpět na svou univerzitu. Loučení nebylo smutné, protože jsme věděli, že se za pár týdnů opět shledáme. Tentokrát v jejich domácím prostředí.

Na odpolední čaj do Velké Británie
Poslední týden v březnu jsem odletěla s ostatními studenty UPa, mezi námi byl i jeden student původně z Ekvádoru, do Manchesteru, kde jsme pobyli neobvykle slunečný den. Po krátkém prozkoumání města jsme odjeli vlakem směr Preston. V Prestonu na nás čekali anglické hostitelské rodiny, které si nás odvezli do našeh...