Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 25.06.2015

Cenu Josefa Hlávky udělovanou Nadací Český literární fond spolu s Nadáním Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových za vědeckou literaturu publikovanou v České republice v roce 2014, obdrželo letos osm autorů, mezi nimi i Mgr. Fillip Grygar, Ph.D. z  Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Ceny jsou udělovány za původní knižní práce z oblasti vědecké a odborné literatury, které byly v České republice publikovány v roce 2014, a to ve čtyřech vědních oblastech: společenské vědy, vědy o neživé přírodě, vědy o živé přírodě, lékařské vědy.

Devítičlenná odborná porota doporučila letos k ocenění osm osobností – autorů vědeckých publikací, mezi kterými je i Mgr. Filip Grygar, Ph.D. z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, který si při letošní slavnostní ceremonii dne 22. června na zámku v Lužanech u Přeštic na Plzeňsku odnesl Cenu Josefa Hlávky v oblasti věd o neživé přírodě, a to za knihu „Komplementární myšlení Nielse Bohra v kontextu fyziky, filosofie a biologie“ (nakladatelství Pavel Mervart).

„Kniha je první českou, rozsáhlou a komplexní publikací o Nositeli Nobelovy ceny za fyziku Nielsi Bohrovi, který se s Albertem Einsteinem zasloužil o zásadní proměnu vývoje a tvářnosti přírodních věd či vědeckého myšlení ve 20. století. O Bohrově způsobu myšlení nebo jeho filosofii vědy jsme se po celá desetiletí, ani na stránkách českých odborných časopisů, de facto nic podstatného nedozvídali,“ uvádí k publikaci autor knihy Filip Grygar, který působí na pardubické katedře filosofie.

Objemná publikace Filipa Grygara, jehož předmětem vědeckého zájmu je filosofie a historie vědy, filosofická východiska kvantové teorie a fenomenologie, je originální např. v metodickém přístupu k Bohrově způsobu myšlení a jeho filosofii vědy, jenž je založen na fenomenologických východiscích Husserlovy intencionální a Heideggerovy hermeneutické fenomenologie. Kniha je doplněna překlady šesti článků, které Bohr napsal k epistemologickým otázkám biologie a přináší ve svém původním přístupu některé závěry nebo výklady, které v takto představené podobě nejsou patrně k nalezení ani v zahraniční odborné literatuře. Navíc je, navzdory nutné odborné fyzikální, filosofické, chemické nebo biologické terminologii, napsána velmi čtivým způsobem.

Za rok 2014 byla dále v oblasti věd o živé přírodě vyhodnocena jako nejlepší Encyklopedie léčivých hub (nakladatelství Academia) dr. Radomíra Sochy a dr. Alexandra Jegorova; v oblasti společenských věd prof. Eva Semotanová, doc. Jiří Cajthaml a kolektiv za knihu Akademický atlas český...