Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

kc_universitas_124500.jpg

Published: 05.12.2018

Co je to adaptivní hudba, jak se tvoří a čím se inspirovali její autoři u Kingdom come: Deliverance. O vzniku nejočekávanější a také jedné z nejnákladnějších českých počítačových her na poslední letošní Kavárně Universitas promluvíl jeden z jejích tvůrců. Hostem Kavárny Universitas byl Adam Sporka, počítačový grafik a pedagog ČVUT v Praze.

„Adaptivní hudba je jedním z prostředků, který mohou použít autoři počítačových her, aby hráči přiblížili herní svět. Různé části soundtracku jsou určené pro odlišné situace a je navíc komponován tak, že umožňuje plynulé přechody z jedné části do jiné. Realizace adaptivní hudby vyžaduje, aby její autor byl skladatelem i programátorem zároveň, nebo aby programátor a hudební skladatel úzce spolupracovali,“ říká Adam Sporka, který vystudoval počítačovou grafiku a Human-Computer Interaction na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze.

Hostům Kavárny Univesitas přiblížil techniky kompozice i technickou realizaci adaptivní hudby v počítačových hrách. Pedagog, který v současné době vyučuje problematiku uživatelských rozhraní a audia v multimédiích, se zaměřuje se na techniky adaptivní hudby ve hrách i v dalších multimédiích. Po uvedení hry Kingdom Come, na které se podílel, pokračuje ve spolupráci s Warhorse Studios. Je také spoluzakladatelem společnosti welove.audio GmbH.

Kingdom Come: Deliverance (Přijď království Tvé: Vysvobození) uvedla na trh česká společnost Warhorse Studios letos v únoru. Hra, za kterou stojí také tvůrce legendární hry Mafie, vybočuje z tradičního žánru RPG (hry na hrdiny). Její děj kopíruje skutečné události ze začátku 15. století, kdy byl český král Václav IV. unesen a vězněn svým bratrem Zikmundem, který se pomocí uherské armády pokusil ovládnout Čechy. Navíc se příběh odehrává v reálných městech Sázava, Rataje nad Sázavou a Stříbrná Skalice.

Kavárnu Universitas pravidelně připravují naši studenti Kateřina Šraitrová a Patrik Čermák. Jedná se o cyklus neformálních diskusních večerů s vědeckými osobnostmi propojujících akademický a veřejný život.