Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

2_146253.jpg

Published: 09.04.2020

Jako milovník basketbalu se ho Dušan Pandula z Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice nyní musel nedobrovolně vzdát. Nastavil si však cíle nové a to doporučuje všem. „Vnitřní motivace je to nejdůležitější. Hlavně nyní, když nemáme možnost klasického sportovního vyžití v tělocvičně, bazénu nebo v posilovně,“ říká akademik, kterému čerstvý vzduch a svižná chůze vždycky spraví náladu. Udělat si už ráno pohodové je pro něj základem úspěšného dne i v době mimořádných opatření. 

„Fyzická očista by měla být součástí každodenního života a v této době obzvlášť. Už ve starověkém Řecku měli lidé snahu dosáhnout Kalokagathiu, tedy ideálu harmonického souladu ducha a těla. Nemusí jít jen o posilování a běh. Důležité je, aby to člověka bavilo a dávalo mu to smysl,“ říká Dušan Pandula, bývalý basketbalový hráč, který dnes trénuje také mládež.

Jeho srdcovou záležitostí je právě basketbal a další míčové hry, které se v těchto dnech vůbec nedají provozovat. A tak je nahradil jízdou na kole, prací na zahradě a posilováním s vlastním tělem. K procvičení těla se dá totiž využít každé prostředí. „Přírodu bych doporučoval hlavně kvůli psychohygieně a čistému vzduchu. Ale už jen jako změna prostředí je i balkon dobrá volba, protože čerstvý vzduch vám dodá sílu,“ motivuje sportovec Dušan.

Nikdy není pozdě

Začít je dobré kdykoliv. A je toho hodně, do čeho se můžeme pustit. Třeba procházky, kratší tzv. indiánské běhy, popřípadě fartlek, což je střídání běhu a chůze. „Důležité je nepřestřelit začátek a poslouchat tělo. Aby člověk cvičil opravdu pravidelně a technicky správně. Potom už nezáleží na tom, jestli je to běh, posilování nebo cokoliv jiného. Tělu to prospěje tak jako tak,“ doplňuje Dušan. Pro začátek stačí posílit tělo jednoduchou sestavou. Zabere maximálně 30 minut a hned se budete cítit lépe. Navíc radí zapojit do cvičení i děti. Jednak proto, že často opakují to, co rodiče, ale do určitého věku nebo váhy mohou být také skvělým závažím.

TIP na posílení těla. Sestava na 20 až 30 minut:

  • dřep – 4 série po 10,
  • výpady vpřed – 2 série po 10 na levou a na pravou nohu,
  • kliky – 4 série po 10,
  • plank neboli prkno – 3 série výdrže po jedné minutě.

Je lepší cvičit 10, 15, 20 minut každý den nebo raději dvakrát v týdnu hodinu? Dušan Pandula říká, že záleží na tom, co tělu více prospěje. Nejlépe kombinovat obojí. „Krátké cvičení do 20 minut bych doporučil v případě, že chcete procvičit konkrétní svalovou skupinu jako břicho, ramena, biceps nebo co má pro vás prioritu. V hodinovém cvičení už jsem schopný procvičit si celé tělo, popřípadě vydat dostatek energie na to, abych zhubnul,“ vysvětluje a připomíná, že nesmíme zapomínat na formu. Vždy je třeba začít zahřátím, aktivováním, těla, pak následuje samotné cvičení a na konec protáhnutí svalového aparátu.

Nezapomínat ani na stravu

Pohyb je jedna věc, ale důležité je přidat také vyváženou pestrou stravu s dostatkem bílkovin, ovoce, zeleniny a vlákniny. Omezit jednoduché cukry. Dodržovat pravidelný pitný režim. Pedagog přidává i pár tipů na zdravou výměnu: sladkosti za ovoce, bílé pečivo za celozrnné. Slazené nápoje za vodu a čaje, fastfood za domácí jídlo.

„Všechny tyto tipy a rady jsou všeobecné. Každý člověk je však jedinečný, a proto by se k němu takto mělo přistupovat. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že aktivní senior po fyzické stránce hravě strčí do kapsy studenta univerzity. Základ je poslouchat své tělo.“ A na závěr? Čtyři tipy od Dušana Panduly: 1. Zůstat pozitivní. 2. Plánovat si čas. 3. Stanovovat si cíle a plnit je. 4. Mít dostatek spánku. Sám si dává i pátý: Nestresovat se věcmi, které nemůžeme změnit.

Zacvičte si každý den s katedrou tělovýchovy a sportu. Na jejím facebooku najdete inspiraci – třeba atletiku, jógu nebo posilování. Když nemůžeme cvičit spolu, cvičme společně!