Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Zájemce o povídání na vědecké téma zvou studenti Univerzity Pardubice v úterý 23. května opět do KAVÁRNY UNIVERSITAS, kde půjde tentokrát řeč o fosiliích na českém území, kam až sahají jejich stopy a co vypovídají. Kavárna a přednáška „PALEOICHNOLOGIE – stopy po činnosti fosilních organismů na území ČR“ začíná v 18 hodin v pardubickém Klubu 29.

„Obor, kterým se budeme zabývat v naší další kavárně, se jmenuje paleoichnologie. Povídat o fosiliích nám bude vystudovaný geolog doktor Mikuláš. Abychom lépe pochopili vývoj, některé děje i chování organismů, vrátíme se s ním o stovky milionů let zpět. Vybrané ukázky fosilií si prohlédneme na vlastní oči a dozvíme se také, jak je to s historií poznání zkamenělých stop ve světě i u nás,“ popisuje téma květnového setkání s vědcem v neformálním prostředí klubové kavárny Ing. Kateřina Šraitrová, studentka Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a dlouholetá organizátorka a moderátorka Kavárny Universitas.

Zkamenělé stopy jsou běžnou součástí usazených hornin různého stáří, prostředí vzniku a původu. Jsou-li adekvátně popsány, často představují cenný materiál pro porozumění dějům, přírodnímu prostředí a chování organismů, především živočichů, v geologické historii Země.

„Dosavadní výzkum zkamenělých stop z území Čech a Moravy je rozptýlen v řadě dílčích odborných prací, ale shrnutí zatím chybí. Doktor Mikuláš nám tak podle geologického stáří, tedy chronologicky, představí uspořádaný výčet několika desítek zajímavých nálezů fosilních stop, původem od spodního kambria (asi před 530 miliony let) až po dobu geologicky současnou (stopy vzniklé před desítkami a stovkami let),“ doplňuje k tématu moderátorka.

Popsat takový výzkum není nijak jednoduché. Je třeba zohlednit vědeckou i všeobecně poznávací hodnotu nálezů, jejich interpretace je mnohdy překvapivá i pro specialisty a často není kompletně známá. Často nepomůže ani zoologický výzkum hlubokých moří s pomocí speciálních ponorek. Tvůrci stop se mohou totiž skrývat několik decimetrů pode dnem hlubokého moře a jsou tak téměř „nepolapitelní“. Když jsou přece jen ze dna vyloveni pomocí drapáku, zničí se při tom jejich nory a zásobárny potravy a nezjistí se o mnoho více než před výzkumem.

RNDr. Radek Mikuláš, CSc. & DSc., vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. V Geologickém ústavu AV ČR se zabývá studiem biogenního přepracování hornin, paleobiologií a geomorfologií. K jeho zájmům dále patří spontánně se vyvíjející živá příroda v městském prostředí, nedávné a současné změny české přírody a krajiny a problematika přírodního ledu.

Beseda s vědcem v Kavárně Universitas se koná v úterý 23. května od 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29). Pořádají ji studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup je volný.

Bližší informace:
Ing. Kateřina Šraitrová
moderátorka Kavárny Universitas, studentka Fakulty chemicko-technologické UPa
telefon 736 657 147, www.facebook.com/KavarnaUniversitas

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz