Published: 07.03.2014

Jazykové centrum Univerzity Pardubice pořádá ve čtvrtek 13. března v 10 hodin v univerzitní aule setkání s lady Milenou Grenfell-Baines, která je jedním z tzv. Wintonových dětí. Její životní příběh přiblíží mimo jiné i dokumentární film Síla lidskosti, který popisuje hrdinský čin sira Nicholase Wintona.

V roce 2000 natočil režisér Matej Mináč dokumentární film Síla lidskosti, který vypráví příběh britského makléře Nicholase Wintona, kterému se těsně před vypuknutím druhé světové války podařilo zachránit šest set šedesát devět českých židovských dětí. „Jedním z posledních vypravených vlaků odjela tehdy devítiletá Milena Fleischmannová, “ vysvětluje Ing. Andrea Koblížková, Ph.D., vedoucí Jazykového centra Univerzity Pardubice, které toto setkání pořádá.

Setkání, které přiblíží osudy Wintonových dětí
Ve čtvrtek 13. března budou mít všichni zájemci v univerzitní aule příležitost seznámit se s osudy českých židovských dětí, kterým čin Nicholase Wintona zachránil život v předvečer druhé světové války. Svůj osobní příběh zde připomene Lady Milena Grenfell-Baines. „Lady Milena doplní promítání dokumentu Síla lidskosti svým vyprávěním. Její prezentaci jsem před několika roky slyšela na Univerzitě v Manchestru. Uvědomila jsem si tehdy, jak zásadní je autentičnost jejího podání, energie a pozitivního životního postoje, jež i přes tragický kontext člověka povznáší a umožňují mu cítit sílu vlastních možností a sebedůvěry,“ dodává vedoucí Jazykového centra.  „Zároveň si tímto filmem připomeneme nadcházející životní jubileum sira Nicholase Wintona,“ který v loňském roce oslavil úctyhodných sto čtyři let. „Jeho akce na záchranu židovských dětí z obsazeného Československa v roce 1939 vyvolávají dodnes nesmírnou úctu a obdiv. Jejich symbolika přesahuje vypjaté válečné momenty a promítá se i do všedního života každého z nás. V současné době probíhá petiční kampaň za nominaci Sira Wintona na  Nobelovu cenu Míru,“ shrnuje Andrea Koblížková.

V Londýně začala žít svůj druhý život
Lady Milena Grenfell-Baines se narodila 11. listopadu 1929 v Praze jako Milena Fleischmannová v rodině Rudolfa Fleischmanna. Nevlastní matka stihla Milenu společně s její sestrou poslat 31. července 1939 do Anglie jedním z posledních vlaků, které organizoval britský makléř Nicholas Winton. Ve...