Published: 09.08.2013

V týdnu od 17. srpna připravila Univerzita Pardubice pro žáky a studenty základních a středních škol hned tři letní školy a denní kempy najednou. Na jejich účastníky čeká zajímavý odborný program na všech sedmi fakultách univerzity a zábavu si užijí i na univerzitních sportovištích. Poprvé si tak děti a mládež vyzkouší život vysokoškoláka na celý jeden týden.

Univerzitní laboratoře a učebny nebudou zet prázdnotou ani o prázdninách. Univerzita Pardubice v nich totiž přivítá "nové studenty", i když jen na jeden týden a na zkoušku. Téměř padesátka žáků a studentů tak okusí atmosféru laboratoří, poslucháren nebo dopravního sálu, vyzkouší si práci vědců a odborníků, seznámí se s celou řadou zajímavých úloh a pokusů z mnoha oborů.

"Studenti stráví na každé fakultě jeden den. Budou řešit např. záhady v mikrobiologické laboratoři, absolvují praktika dopravního stavitelství nebo přednášky o financích, vyzkouší si naprogramovat dálkové ovládání robotů a využití termokamery. Naučí se, jak poskytnout první pomoc a resuscitovat. Poodkryjí základy kritického myšlení, tvůrčího psaní nebo vystupování na veřejnosti. A to vše s indexem univerzitní letní školy v ruce," popisuje týdenní program letních škol jejich koordinátorka Ing. arch. Iva Svobodová.

"Ve čtvrtek čeká účastníky návštěva ateliérů Fakulty restaurování v Litomyšli, kde si vyzkouší řadu praktických cvičení z restaurování a konzervace kamene a papíru," pokračuje Ing. arch. Iva Svobodová a dodává: "Zábavu si během týdne užijí každý den také při sportovních a soutěžních aktivitách a hrách, například s GPS a orientací v terénu. A aby byl život vysokoškoláka kompletní, každý účastník obdrží svůj vlastní index, stravovat se budou ve vysokoškolské menze a ti starší nocovat na kolejích."

Pro žáky základních škol je program připraven každý den od 8 do 17 hodin, a to formou denních kempů. Středoškoláci zahájí svůj celotýdenní pobyt na univerzitě již v sobotu 17. srpna. Letní školy vyvrcholí v pátek 23. srpna, kdy jejich účastníci obdrží diplomy za jejich úspěšné absolvování.

Kromě dvou univerzitních letních škol navíc ještě Dopravní fakulta Jana Pernera připravila od pondělí 19. srpna pětidenní, speciálně zaměřenou letní školu technologie a řízení dopravy. Patnáctka středoškoláků absolvuje pestrý teoretický i praktický program přímo v areálu pardubické dopravní fakulty. Lektoři z katedry technologie a řízení dopravy, ale i externí přednášející pro ně připravili týden plný zajímavostí ze světa železniční dopravy.

Více informací v tiskové zprávě.