Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

zamecka_posadka_132212.jpg

Published: 30.01.2020

Příběhy památek ho provázely od malička. Pochází totiž z Českého ráje, kde se to jimi jen hemží. Jako průvodce začínal na Karlštejně. Záliba v historii a literatuře ho přivedla také do Pardubic, kde na univerzitě vystudoval Fakultu filozofickou. Teď je kastelán zámku Hrádek u Nechanic, kde občas zavede turisty i tam, kam to nečekají nebo klidně smekne před knížecí rodinou Harrachů.

Co všechno máte jako kastelán na starosti?

Malý zámek na samotě u lesa. Jde o komplexní zajištění ochrany, provozu, správy, prezentaci a tvorbu koncepce národní kulturní památky s velkou provozní náročností.

Jak vypadá váš běžný den?

Každý den na zámku je nevšední. Většinou se ráno sejdu se zámeckou posádkou, abychom si určili pracovní povinnosti na konkrétní časový úsek. Hned potom zasedám k počítači a vyřizuji nejnutnější e-maily a byrokracii. Pak se snažím být tzv. v terénu. Ať už se jedná o stavební obnovy, úpravy expoziční instalace, drobnou údržbu zámeckých budov, nákup materiálu, práci v parku nebo sjednané schůzky. Pokud mě večer nečeká kulturní akce, opět zasedám k počítači.

Máte čas provádět i turisty?

Bohužel jen velmi málo. Ostatní pracovní povinnosti mi to téměř nedovolí. Ale výjimky se najdou: Tradičně provázím první a poslední prohlídku roku. Od letošního roku také začínáme s prohlídkami Hrádkem křížem krážem, kdy spolu s kolegy provedeme návštěvníky celým zámkem včetně běžně nepřístupných prostor.

Co máte na provádění rád?

Předávání zajímavých informací lidem, kteří o ně stojí. Hrádek u Nechanic je plný takových zajímavostí: centrální vytápění, tajné dveře, původní elektrorozvodna, houpací křeslo, kaple s ďáblem, nestvůry nebo golfové hřiště.

Mívají návštěvníci záludné otázky?

Ptají se často, to nemohu říct.

Jakou nejhorší otázku jste dostal?

Je to spíše taková škála evergreenů: Straší tady? Je to lešení původní? Je to zrcadlo kouzelné? Ale vůbec nejroztomilejší byl malý chlapeček, který ke mně zhruba v půlce prohlídky přišel a povídá: A strejdo, kdy už bude konec?

Co jste si na zámku Hrádek u Nechanic zamiloval?

Nejspíš fakt, že se jedná o unikátní zámecký komplex. Když pominu neogotický vzhled zámecké budovy a bohatou výzdobu interiéru, za zmínku stojí také čtyřkřídlá hospodářská budova, ve které se nachází jízdárna, divadlo, kočárovny, stáje a byty pro zaměstnance (v současnosti je bohužel hospodářská budova ve velmi špatném stavu). To vše obklopuje téměř dvacetihektarový park. Každý detail areálu je pečlivě promyšlený a v tomto ohledu je třeba před hraběcí rodinou Harrachů, která zámek postavila, smeknout.

Jak probíhá příprava zámku na sezonu? Co všechno se musí udělat a stihnout?

Vzhledem k vánočním prohlídkám si zámek od návštěvníků moc neodpočine. Během tří měsíců se musí uklidit zámecká expozice, umýt okna, rámcově připravit akce na rok dopředu a provést opravy, které během klasického provozu nejsou možné. To vše za velmi nízkých teplot. Také se snažíme vymýšlet nové akce i prohlídky, protože vždy se najde někdo s otázkou, co pro letošek chystáme za novinky.

A na jaké se tedy turisté mohou těšit?

Krom zmiňovaných netradičních prohlídek se návštěvníci mohou například těšit na nový prohlídkový okruh s názvem Hostinské pokoje. V prvním patře západního křídla budeme od letošního června vyprávět příběhy o zajímavých návštěvách, které na zámku strávily noc. Dále se připravujeme na nové noční kostýmované prohlídky s názvem Kouzelnické hrátky nebo otevřenou zámeckou kuchyni v rámci prohlídkového okruhu Sklepy.

Kdy vás tak „chytla“ láska k památkám?

Původem jsem z Českého ráje, tedy kraje, ve kterém se nachází takové památky jako Rotštejn, Valdštejn, Frýdštejn, Hrubá Skála, Hrubý Rohozec, Trosky nebo Sychrov. Jejich příběhy mě provázely od malička.

Může za to i Karlštejn, na němž jste začal jako sezónní průvodce?

Určitě. Byla to má první pracovní zkušenost na objektu. Vděčím za to Obchodní akademii v Turnově, kdy součástí povinné praxe byla i práce průvodce. A „Kájaštejn“ je hrad, který zaujímá mezi českými památkami zcela výjimečné postavení. Kdo někdy rozjímal v Kapli svatého Kříže, dá mi jistě za pravdu.

Přispěla vaše záliba v hradech a zámcích k výběru studijních oborů na Fakultě filozofické?

Bezesporu.

Proč jste volil pro svá vysokoškolská studia právě Pardubice?

Jednak mě zaujaly zajímavé přednášky a semináře, které kombinovaly mou zálibu v historii a literatuře. Praktické bylo i umístění školního kampusu na jednom místě. Třešničkou na dortu bylo historické centrum města se zámkem.

Jak se vám tu studovalo?

Zkoušky byly náročné, ale jsem rád, že je UPCE moje alma mater. Kde jinde bych se naučil tvůrčímu psaní, rétorice, literatuře 19. století nebo dějinám umění a každodennosti?

Na co rád vzpomínáte?

Krom nezapomenutelných přednášek a seminářů? Na literární skupinu Tlupu, na divadelní představení Já, Síť, na EAčko, na Áčko, na Dýdý Bábu, na Josefa, na Dědka nebo nekonečné ping-pongové zápasy.

Jste s fakultou v kontaktu dodnes? Neprovází u vás například naši studenti?

Pro všechny různé povinnosti se dostanu do Pardubic bohužel jen málokdy. Ale „vaši“ u „nás“ provází a jsou moc šikovní.

Co byste poradil studentům, kteří chtějí uspět ve své profesi?

Vyberte si, co vás baví a naplňuje, buďte trpěliví a nezapomeňte si to užívat.

Přemýšlel jste už, která památka bude vaší další profesní zastávkou?

Na to se mě prosím zeptejte, až objevím hezčí památku, než je Hrádek. Ten kousek Anglie se stal mou srdeční záležitostí. Budu jedině rád, když se stane i tou vaší. Tak přijďte pobejt.

Mgr. Martin Rejman vystudoval Historicko-literární studia a Dějiny literární kultury na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice. Doplňující pedagogické studium absolvoval na Univerzitě Hradec Králové. Působil jako průvodce a dispečer návštěvnického provozu na hradě Karlštejn, zámku Žleby nebo zámku Hrubý Rohozec. Po ukončení studia pracoval na Územní památkové správě Sychrov jako Kurátor mobiliárních a sbírkových předmětů. Od 1. července 2016 je kastelánem státního zámku Hrádek u Nechanic. 

Webové stránky Hrádek u Nechanic 
Facebook Hrádek u Nechanic
Instagram Hrádek u Nechanic