Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Až do čtvrtka 1. června se v Pardubicích na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice zdrží více než stovka odborníků z univerzit a vysokých škol, ale také z praxe. Diskutovat budou o membránových procesech, které se považují za technologii 21. století. Bez jejich aplikace nelze efektivně řešit složité problémy ochrany životního prostředí nebo problémy v jednotlivých průmyslových odvětvích.

Letošní ročník konference MEMPUR - Membránové procesy pro udržitelný rozvoj, která se koná v Pardubicích, v univerzitním kampusu na půdě Fakulty chemicko-technologické, přilákala na 120 odborníků. Setkání všech pracovníků, studentů a technologů z České i Slovenské republiky, kteří přicházejí do styku s membránovou problematikou, začalo v pondělí 29. května a skončí ve čtvrtek 1. června. Účastníci odborného setkání vyslechnou řadu přednášek z oblasti základního i aplikovaného výzkumu, ale také z realizace membránových aplikací, které se uplatňují téměř ve všech oblastech lidských aktivit a průmyslových odvětvích. Odborníci si nejen vymění aktuální informace z výzkumu, vývoje a aplikací jednotlivých oborů, ale nastíní také směry dalšího vývoje v nich.

„Během tří dnů zazní na 45 přednášek rozdělených do pěti sekcí. Ty doplní dalších 34 odborných posterů. Diskutovat budeme například problematiku přípravy nových typů membrán, resp. modifikace povrchu standardních typů membrán, zazní i příspěvky věnované modelování, metodám intenzifikace a novým aplikacím tlakových membránových procesů, trendům a vizím v oblasti separace plynů a par, čištění směsí plynů zakotvenými kapalnými membránami, nebo celé řadě provozních parametrů elektromembránových procesů a jejich využití v nových aplikacích,“ informuje o zaměření odborné akce za její organizátory prof. Ing. Petr Mikulášek, CSc., z Ústavu environmentálního a chemického inženýrství Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který je současně předsedou vědeckého výboru této vědecké konference. A dále vysvětluje, proč je problematika membránových procesů tak důležitá:

„Membránové procesy představují moderní vysoce energeticky účinné separační metody založené na molekulárních vlastnostech oddělovaných látek a vlastnostech tzv. membrán. Membrána je v zásadě komplexní vysoce výkonná multifunkční bariéra, která odděluje dvě média a usnadňuje, resp. brzdí či zabraňuje, transportu různých látek, a to vysoce selektivním způsobem. Lze očekávat, že membrány budou hrát v rostoucí míře ústřední roli v mnoha systémech našeho každodenního života, v chemickém, potravinářském nebo automobilovém průmyslu, v medicíně či energetice. Významnou měrou je to dáno tím, že membrány představují nejpříhodnější koncepci pro trvale udržitelný rozvoj společnosti, jelikož jejich použitím nedochází k vývoji či spotřebě tepla, fázovým přeměnám a odpadá nutnost použití chemických přísad.“

Profesor Mikulášek na konferenci sám také vystoupí – se samostatným příspěvkem prezentujícím jeho vědeckou práci, v níž se soustřeďuje na chemicko-inženýrské aspekty čištění odpadních vod pomocí tlakových membránových procesů.

Možnost přednášet a publikovat v recenzovaném sborníku spolu se špičkou české akademické sféry a zástupci firem z různých průmyslových odvětví mají také studenti. Studenti do 30 let mohou na konferenci MEMPUR navíc soutěžit o 3 nejlepší přednášky a 3 nejlepší vývěsková sdělení/posterové příspěvky. Posuzovat je bude pětičlenná odborná komise a vítězové si odnesou nejen věcné, ale i finanční odměny.

„Studenti naší domácí Fakulty chemicko-technologické mají mezi konkurenty z ostatních vysokých škol velké šance,“ podotýká k studentské soutěži profesor Mikulášek: „V ústní nebo posterové části se jich představí celkem sedm, šest doktorandů a jeden student magisterského studia.“

Ing. Veronika Kočanová se ve své přednášce bude věnovat využití nanofiltrace pro odstraňování zinku z průmyslových odpadních vod,

Ing. Michal Kulhavý využití reverzní osmózy při separaci skládkových výluhů, jejím možnostem a limitacím,

Ing. Karolína Jastřembská využití membránových procesů v pivovarnictví,

Ing. Miroslav Grulich vlivům předúpravy nástřiku koagulací na zeta-potenciál a mikrofiltraci disperzí,

Ing. Jan Kroupa se bude věnovat vlivu vybraných parametrů na množství produkované báze a kyseliny při elektrodialýze s bipolární membránou.

V rámci posterové sekce pak bude prezentovat své výsledky z oblasti přípravy kationvýměnných heterogenních membrán na bázi latexového pojiva a vlivu armování PES textilií na jejich separační a elektrochemické vlastnosti student Bc. Jiří Škorňok,

Ing. Edwin Wallace věnuje svůj poster experimentálnímu studiu a modelování retenčních vlastností nanofiltračních membrán při separaci vodných roztoků s obsahem zinku

a poster Ing. Karolíny Jastřembské pak separaci vybraných organických látek s využitím reverzní osmózy.

Nejlepší studentskou přednášku domácí fakulty navíc ocení děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice zvláštní cenou.

Čtyřdenní odborná konference Membránové procesy pro udržitelný rozvoj (MEMPUR) se koná v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice v areálu univerzitního kampusu v Pardubicích – Polabinách od pondělí 29. května do čtvrtka 1. června. Kromě odborného programu čeká na účastníky konference i zajímavý doprovodný program.

Bližší informace:
prof. Ing. Petr Mikulášek, CSc.
předseda Vědeckého výboru konference MEMPUR
Ústav environmentálního a chemického inženýrství Fakulty chemicko-technologické UPa
telefon 466 037 503, 466 037 416
e-mail petr.mikulasek@upce.cz

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz