Published: 29.05.2014

Odborníci v oblasti konzervace, restaurování a památkové péče se sešli na konferenci pořádané Fakultou restaurování. Významná akce nabídla kvalitní prezentace prací studentů nejen Univerzity Pardubice, ale i ostatních českých vysokých škol.

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice hostila ve dnech 20. – 21. května devátý ročník konference Muzea, památky a konzervace 2014. Do Smetanovy Litomyšle dorazila stovka účastníků, která se mohla seznámit s třiceti příspěvky studentů z bakalářských, magisterských i doktorských programů.

Tématem letošního setkání byla Péče o kulturní dědictví. Hovořilo se o restaurování uměleckých a uměleckořemeslných děl, obnově stavebních památek či aktuálních trendech v koncepci péče o památky.

Příležitost pro budoucí profesní praxi
„Letošní ročník konference hodnotím velmi kladně. Podařilo se nám naplnit hlavní cíl akce, a to uspořádat setkání studentů, budoucích restaurátorů, konzervátorů, technologů, památkářů, architektů a umožnit jim jednu z prvních příležitostí pro výměnu informací, poznatků a trendů z oboru, ale také navázat kontakty a vytvořit vazby do budoucí profesní praxe,“ pochvaluje si setkání mladých odborníků Mgr.art. Luboš Machačko z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Na konferenci se setkali odborníci z různých oborů, neboť obnova památek je disciplína multiprofesní a spolupráce mezi všemi zainteresovanými obory je zásadním předpokladem pro úspěšnou obnovu jakéhokoli objektu.

Čísla „hovoří“ o úspěchu
O úspěchu akce mezi studenty a čerstvými absolventy svědčí fakt, že v současné době, kdy se podobných oborových konferencí každý rok organizuje celá řada, si cestu do Litomyšle našlo přes 110 posluchačů a na konferenci se přihlásilo na 50 kvalitních příspěvků od autorů z šesti vysokých škol.

„Vybrat těch třicet příspěvků, které byly ve Výstavním sále prezentovány, nebylo vůbec jednoduché,“ ukazuje na kvalitu prezentací Luboš Machačko.

Nejlepší se vybírá špatně
Jednoduché nebylo ani vypíchnout nejzajímavější, či něčím výjimečnou prezentaci, protože přednesené referáty se vyznačovaly vysokou kvalitou. Přesto Mgr. Machačko upozornil například na prezentaci Zuzany Wichterlové a Kateřiny Krhánkové z Fakulty restaurování, které hovořily o sgrafitové výzdobě na fasádě měšťanského domu ve Slavonicích. „Obnova by by...