Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice strávil řadu let díky vysokoškolskému studiu. Nyní tam působí jako akademický pracovník. Zabývá se chalkogenidovými skly a v impaktovaných časopisech publikuje jeden článek za druhým. Za to si také vysloužil i poslední cenu rektora univerzity pro mladé vědce do 35 let. Jaroslav Barták se již v mladém věku dokázal významně zapsat do vědeckého světa.

Rektor Univerzity Pardubice profesor Miroslav Ludwig oceňuje každoročně kvalitní práci vědeckých pracovníků i studentů. Speciální ocenění za přínosnou tvůrčí vědecko-výzkumnou práci uděloval i v závěru loňského roku. Jednu z nich – Cenu rektora pro mladé vědce do 35 let – udělil Ing. Jaroslavu Bartákovi, Ph.D., z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, a to zejména za publikační činnost v kvalitních impaktovaných časopisech v roce 2016, kterých má mladý vědec na Web of Science za uplynulý rok dokonce pět.

Jaroslav Barták se zabývá kinetikou krystalizace u sklovitých materiálů. Působí na Katedře fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice ve skupině profesora Jiřího Málka, která se zabývá studiem vlastností chalkogenidových materiálů, které mají celou řadu uplatnění v praxi – např. tvoří optické prvky pro infračervenou oblast (pro noční vidění, u optických vláken), nebo jsou využitelné pro optický záznam dat (na CD, DVD, BlueRay).  

„Jde o neoxidické materiály, které obsahují síru, selen či telur a které se připravují rychlým chlazením taveniny. Velmi rychlým chlazením docílíme toho, že se materiál nestihne přeuspořádat do pravidelné krystalové mřížky a vzniká amorfní (neuspořádaný) stav – sklo. Tento stav je pro materiály metastabilní a časem se snaží dostat do stabilního stavu – do krystalického stavu, do uspořádané struktury. My se tedy zabýváme právě tímto procesem přechodu ze skelného do krystalického stavu,“ popisuje svou práci Ing. Jaroslav Barták, Ph.D., který je v současné době již akademickým pracovníkem Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Znalost tohoto procesu a schopnost jeho predikce je pak důležitá jak pro přípravu a zpracování daných materiálů, tak pro jejich využití. K tomu, aby bylo možné krystalizaci dobře popsat, je potřeba celá řada experimentálních dat, určujících viskozitu, tepelnou kapacitu, rychlost nukleace a růstu krystalů, teplotu a entalpii tání. A právě tyto vlastnosti chalkogenidových skel a tenkých vrstev jsou předmětem zkoumání Jaroslava Bartáka. Jejich zpracováním a kombinací výsledků následně mohou lépe předpovědět chování zkoumaných materiálů.

Tento výzkum spadá do tzv. základního výzkumu, při němž se vědci snaží prozkoumat materiály a jejich vlastnosti, na jejichž základě pak lze předpovídat jejich chování a otevřít tak cestu k potenciálnímu využití zkoumaného materiálu v konkrétních oblastech lidské činnosti. Základní výzkum je tak jakýmsi pomyslným odrazovým můstkem pro výzkum aplikovaný.

„Momentálně se zabývám studiem růstu krystalů v systému Ge-Sb-Se-Te, který je obdobou systému Ge2Sb2Te5, který se využívá v praxi v záznamových médiích. Cílem tohoto studia je zjistit vliv změny poměru daných prvků na vlastnosti připravených materiálů a jejich chování během krystalizace,“ popisuje svůj vědecký úkol Jaroslav Barták, který se dnes na fakultě věnuje i výuce studentů. Ti, pokud mají zájem, se mohou zapojit do výzkumné činnosti již během studia, ať už v rámci vysokoškolské odborné činnosti, bakalářských, diplomových či dizertačních prací. Toho využil i při svém studiu Jaroslav Barták, který svá vysokoškolská studia v Pardubicích hodnotí velmi pozitivně.

„Rozhodujícím pro mě bylo doktorské studium a to, že jsem měl příležitost zúčastnit se dvou zahraničních stáží: v Tsukubě v Japonsku, kde jsem pobýval na Národním institutu materiálových věd 5 měsíců, a jednoměsíční stáž v Groningenu v Nizozemí. Dalším obrovským přínosem pro moji začínající vědeckou práci byla možnost již jako student zúčastnit se celé řady národních a mezinárodních konferencí. Poznal jsem na nich řadu zajímavých lidí z různých oborů, kteří mi byli a jsou nápomocni při konzultacích a řešení různých vědeckých problémů,“ vzpomíná na dobu svých úspěšných studií Jaroslav Barták, který doufá, že zanedlouho odjede na půlroční post-doktorskou stáž znovu do Japonska.

Rozhovor s Jaroslavem Bartákem je uveřejněn v e-Zpravodaji Univerzity Pardubice: http://zpravodaj.upce.cz/osobnosti/2017/mlady-vedec-jaroslav-bartak/

Ing. Jaroslav Barták, Ph.D., působí v současné době jako akademický pracovník na Katedře fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické, kde v roce 2014 ukončil doktorské studium a získal titul „doktor“ – Ph.D. Odborně se věnuje výzkumu chalkogenidových skel a tenkých vrstev ve skupině profesora Jiřího Málka na téže fakultě. Během studia absolvoval několik zahraničních stáží, zúčastnil se řady národních i mezinárodních konferencí, kde přednesl na 43 příspěvků. V tuto chvíli má 16 publikací v odborných časopisech. Právě za publikační činnost v kvalitních impaktovaných časopisech v roce 2016 mu rektor Univerzity Pardubice profesor Miroslav Ludwig udělil v listopadu 2016 speciální Cenu rektora Univerzita Pardubice pro mladé vědce do 35 let.

Bližší informace:
Ing. Jaroslav Barták, Ph.D.
Katedra fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické UPa
telefon 466 037 346
e-mail jaroslav.bartak@upce.cz

 

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz