Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Published: 04.04.2017

Chytré textilie a pleny, nejrůznější tištěné senzory, akumulátory či paměti. Za tím a mnohým dalším stojí mladý vědec Tomáš Syrový z Katedry polygrafie a fotofyziky Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Vymýšlet nové věci na poli materiálového tisku ho zkrátka baví. Když pozná nový materiál, ihned přemýšlí, jak jeho funkčnost dále využít.

„V materiálovém tisku jde v podstatě o to, že se snažíte připravit tiskem levně a ve velkém objemu nějakou funkční věc, která může pomoci v denním životě. Díky tisku se příprava daného produktu uskuteční výrazně levněji, a tím umožní snadnější dostupnost,“ popisuje výhody materiálového tisku Ing. Tomáš Syrový, Ph.D., z Katedry polygrafie a fotofyziky Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Jsou to věci od jednoduchých vrstev až po složitější struktury, jako jsou senzory, baterie, displeje nejrůznějších technologií, tranzistory, paměti, a z nich zkomponované celky jako například elektrochromní demonstrátor, založený na plně tištěné baterii a elektrochromním displeji,“ dodává.

Chce využít masivní výrobní potenciál tiskových technik, které dnes při grafickém tisku dokážou produkovat i rychlostí 1 km za minutu. Existují dokonce tiskové stroje, které jsou schopné potisknout 5 m širokou fólii či papír, tedy plochu o rozměrech fotbalového stadiónu potisknou přibližně za jednu minutu. Své nápady realizuje jak v laboratorním, tak i v průmyslovém měřítku. Je zapojen do několika národních i mezinárodních projektů. „Materiálovým tiskem můžete zhotovovat produkty od tištěných RFID štítků přes tištěná léčiva, senzory úniku a průsaku kapalin, jednoduché funkční vrstvy zajišťující např. sterilitu povrchu produktu až po různé senzory, jako je např. bandážový senzor,“ vyjmenovává příklady využití materiálového tisku Syrový.

Spolupracuje multioborově s odborníky z oboru elektrotechniky, textilního průmyslu, chemického průmyslu, automobilového průmyslu, zdravotnictví, potravinářství, s výrobci bílé a domácí techniky. Vývoj se vždy snaží orientovat na běžné a spotřební věci. Jako například chytré inkontinenční pleny určené pro zařízení LDN či tzv. domácí péči, které vyvíjí s dr. Kubáčem ze společnosti COC Pardubice pro společnost Fatra, a.s. Přímo na plenový materiál se tiskne speciální senzor, který následně umožňuje obslužnému personálu hlídat stav nasycení pleny na dálku, čímž ...