Published: 13.05.2014

Poznejte kulturu Indie, ochutnejte výtečné palačinky z Francie, osvojte si pohyby latinsko-amerických tanců. A navažte třeba i nová přátelství. Bude vám stačit sedm dnů, abyste „procestovali“ země několika kontinentů. Multikulturní týden bude vaším průvodcem.

Pátý ročník festivalu Multikulturní týden 2014 startuje 16. května v Pardubicích. Na různých místech východočeského města se seznámíte s rozdílnými kulturami. Cílem akce je podpořit setkávání většinové společnosti s cizinci žijícími v Pardubicích.

Sblížení při tanci i kopané
Festival zahájí v kulturním domě Hronovická hudebně taneční vystoupení českých i zahraničních interpretů. Představí se například soubor Dansväxthuset ze švédského partnerského města Pardubic Skelleftey nebo soubor Prometheus z Řecké obce Brno.

Sobotní den se ponese ve sportovním duchu. V areálu Skautského centra Vinice se odehrají mezinárodní turnaje v malé kopané a volejbalu. Workshopy nabídnou taneční lekce, zacvičit si můžete jógu, nebo se dozvíte něco ekologii. Veselé, vtipné i hravé bude taneční vystoupení Šárky Bělohlavové a jejího čtyřnohého psího „partnera“.  Pro děti a jejich rodiče je připravena i nedělní multikulturní plavba na lodi Arnošt. Abyste se také svezli, musíte si včas rezervovat místo.

„Rozpovídejte“ Šimona Pánka
Pro organizátory bylo jistě velkým potěšením, když účast na Multikulturním týdnu přislíbil samotný zakladatel humanitární organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. „Diskutovat s ním můžete přijít v pondělí od šestnácti hodin do univerzitní auly, kde bude projekce filmu Tři dary. Dokumentaristka Erika Hníková mapuje život tří afghánských rodin, kterým Člověk v tísni pomáhá zajistit zdroje příjmů,“ nastiňuje program Multikulturního týdne Mgr. Adriana Sychrová, Ph.D., z Filozofické fakulty Univerzity Pardubice.

Sociální antropoložka Klára Suchá zapůsobí na vizuální vjemy výstavou „Lidé Sedmi sester“.  Její vernisáž začíná 20. května v 18.00 hodin v Café Robinson. Autorka několikrát navštívila Indii a zážitky z pobytu v asijské zemi zachytila na fotografiích, které zde bude prezentovat.

Ochutnejte pokrmy, které neznáte
Rozhodně si nenechte ujít ani Latinsko – americký den. Přijďte se podívat, jak se připravují exotické pokrmy, nebo si zatančete salsu. Dozvíte se zajímavosti o Kolumbii, Peru, Panamě Španělska.

Francouzský den zase přichází s jazykovou výukou a lektoři z Alliance França...