na-univerzite-pardubice-se-zaci-opet-utkaji-o-titul-krale-chemikuautor-m-reinberk-dis97145.jpg

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice hostila chemické talenty. Celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR se ve čtvrtek 13. června zúčastnilo 40 nejlepších žáků z celé republiky.

Do 12. ročníku soutěže se letos zapojilo rekordních více než 22 000 žáků ze 767 základních škol. Soutěž, které se účastnili žáci osmých a devátých tříd, probíhala už od září loňského roku do letošního března. Kromě dvoukolového testování teoretických znalostí prověřila i praktické dovedností chemických talentů.

„Národní finále představuje vyvrcholení soutěže a má podobu prestižní společenské události. Završuje spolupráci všech stupňů školství s průmyslovými podniky a státními institucemi, které soutěž v průběhu roku podporují. Finalisté si kromě atraktivních cen odnášejí i silný motivační zážitek, který může být rozhodující pro jejich další studijní směřování. Naše fakulta má o takto nadané žáky zájem, protože po absolvování maturity jim dokážeme nabídnout ideální podmínky pro to, aby u nás dokončili své vzdělání,“ říká prof. Petr Němec, děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Na finalisty čekal na univerzitě opět test z teorie a zkouška v laboratořích. Součet bodů pak rozhodl o konečném pořadí. „Soutěžní úlohy jsou týmovou prací naší fakulty. Při jejich tvorbě se snažíme respektovat Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání. Nevyhýbáme se ale ani složitějším otázkám, protože v této fázi soutěže už předpokládáme hlubší zájem o obor a nadstandardní vědomosti. Učitelům finalistů jsme proto s předstihem rozeslali tematické okruhy požadovaných znalostí, aby své žáky mohli na finále připravit,“ vysvětluje proděkan pro pedagogiku Fakulty chemicko-technologické UPCE prof. Petr Mošner.

Pořadatelé nabídli soutěžícím i pohled do budoucnosti. Ti se na jeden den stali vysokoškolskými studenty a otestovali zázemí univerzity. Finalisté bezplatně poobědvali v menze, přespali ve vybraném hotelu nebo si vyzkoušeli práci v nejmodernějších laboratořích. Finálový den nabídl i doprovodný vzdělávací program jako workshop molekulární gastronomie s degustací nebo komentovaná exkurze fakultou s chemickými experimenty.

Oceněni byli vítězové, ale i všichni finalisté a tři učitelé, jejichž žáci obsadí medailové pozice. Kromě hodnotných cen získalo pět nejúspěšnějších soutěžících od děkana příslib stipendia pro první rok studia v celkové hodnotě 108 000 korun, pokud se v budoucnu rozhodnou pro studium na Fakultě-chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Výsledky 12. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR:

1. místo -  Vít Peprný, 15. ZŠ Plzeň

2. místo -  Matyáš Kořínek, ZŠ Pardubice-Polabiny 3

3. místo - Sophie Janků, ZŠ Letovice

Talent roku - Matěj Vaník (8 let), ZŠ Palachova Brandýs nad Labem

Ocenění pedagogové:

Lenka Prošková, 15. ZŠ Plzeň

Monika Hrabánková, ZŠ Pardubice- Polabiny 3

Hana Nečasová, ZŠ Letovice

Více informací najdete na webu www.mladychemikcr.cz.

Pardubice 10. června 2024

Mgr. Martina Macková,