Published: 23.02.2018
Fakulta filozofická Univerzity Pardubice připomene v tomto roce významná výročí událostí našich dějin. Jiř v úterý 27. února zahajuje nový cyklus deseti speciálních přednášek, během nichž se historici Univerzity Pardubice ohlédnou za důležitými milníky našich dějin. První na řadu přijde rok 1948 a komunistický převrat. A o něm se na půdě univerzity bude v příštím týdnu mluvit dokonce hned dvakrát.
Přednášky s podtitulem Osmičková výročí, které jsou určeny široké veřejnosti a poběží v průběhu celého kalendářního roku, se snaží reflektovat měsíce, v nichž se dané události v minulosti staly. Jsou pojaty v širších historických souvislostech nejen stoletého výročí vzniku ČSR, ale tematicky se budou zabývat například i osudy Československa v roce 1938, připomenou Vestfálský mír, ale půjdou i hluboko do minulosti až k zakladatelským aktivitám císaře Karla IV.
První únorová přednáška se uskuteční v úterý 27. února od 17 hodin v budově EB v posluchárně E2 výukového areálu univerzitního kampusu v Pardubicích – Polabinách ve Studentské ulici. Bude se věnovat počátkům komunistické diktatury v ČSR a datu vážícímu se ke komunistickému převratu 25. února 1948, o němž bude hovořit historik Mgr. Jiří Urban, Ph.D. z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.
„Komunistická strana Československa ovládla po válce klíčové pozice ve státním aparátu. Komunisté nešetřili sliby, rozdávali z cizího, lákali do svých řad a slibovali novou, spravedlivou společnost. Hlásali, že zachovají soukromé vlastnictví, že se živnostníci a zemědělci nemusí bát, že jim nikdo jejich majetek brát nebude. Avšak po úplném uchvácení moci v únoru 1948 všechny své sliby ignorovali. Podle sovětského vzoru budovali diktaturu, kterou vydávali za „vládu lidu“. Československá společnost v této době splácela krutou daň politice a ideologii,“ přibližuje historické události historik Mgr. Jiří Urban, Ph.D., který úterní přednáškou bude provázet.
O den dříve, v pondělí 26. února od 15:30 hodin proběhne na stejném místě beseda „O komunistickém puči 1948“, za kterou stojí také Fakulta filozofická Univerzity Pardubice společně se společností Paměti národa Východní Čechy. Dvěma různými pohledy dvou hlavních řečníků si účastníci připomenou klíčový moment československé soudobé historie – komunistický puč, který proběhl mezi 17. a 25. únorem 1948. Na besedě vystoupí český politik, vysokoškolský učitel, filosof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa a český politik za KSČM, bývalý poslanec a od roku 1994 zastupitel města Pardubice Václav Snopek. Debatu bude moderovat politolog a historik Tomáš Bandžuch.
Na obě přednášky, konající se na půdě Univerzity Pardubice, je vstup zdarma.
Více informací k přednáškám je k dispozici i na facebooku u jednotlivých událostí: Osmičková výročí a Komunistický puč 1948.
Cyklus přednášek Univerzity Pardubice a její Fakulty filozofické k Osmičkovým výročím bude pokračovat opět v březnu. Za rokem 1348, Karlem IV. a jeho zakladatelskými aktivitami se pak spolu se zájemci ohlédne PhDr. František Šebek z Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Přednáška se uskuteční v pondělí 19. března od 17 hodin.
Celoroční program přednášek k Osmičkovým výročím, které pro veřejnost připravila Unvierzita Pardubice, naleznete na www.uni-pardubice.cz.
Více informací k dalším „osmičkovým“ akcím a jejich připomínání se dočtete také v e-Zpravodaji Univerzity Pardubice: http://zpravodaj.upce.cz/vzdelavani/2018/osmickova-vyroci/.