Odborníci na léčbu ran míří již popatnácté do Pardubic. Ve dnech 26. a 27. ledna se na Univerzitě Pardubice koná celostátní kongres „Mezioborová spolupráce při léčbě ran a kožních defektů“. Na jeho pořádání se podílí také Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice.

Dvoudenní kongres s mezinárodní účastí má na půdě Univerzity Pardubice svoji dlouholetou tradici a přijíždějí na něj odborníci z celé České republiky i zahraničí. Pořádá ho Česká společnost pro léčbu rány (ČSLR) m. j. ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií Univerzity Pardubice a Pardubickou nemocnicí (Nemocnice Pardubického kraje, a.s.).

Studenti Fakulty zdravotnických studií jsou každoročně součástí organizačního zázemí akce, akademičtí pracovníci pak přispívají do diskuse svými zjištěními a výsledky výzkumů a prací. V samém úvodu kongres tradičně zahájí též rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc. a děkan Fakulty zdravotnických studií prof. MUDr. Josef Fusek, DrSc.

„Výskyt chronických nehojících se ran se neustále zvyšuje. Je to dáno jak stárnoucí populací, tak nárůstem výskytu civilizačních chorob, v jejichž důsledku rány vznikají. Mezi ty nejčastější patří bércové vředy žilní, arteriální a smíšené etiologie, syndrom diabetické nohy, dekubity, onkologické rány a další,“ říká k organizovanému odbornému setkání Mgr. Romana Procházková z Fakulty zdravotnických studií a sestra specializující se na léčbu ran. „Proto je důležité se touto oblastí zabývat i při přípravě našich studentů, aby byli pak v praxi schopni postupovat dle nejnovějších poznatků a trendů,“ dodává Romana Procházková, která se dlouhodobě věnuje problematice léčby ran v praxi, spolupracuje s Geriatrickým centrem Pardubické nemocnice a ošetřování chronických, nehojících se ran je její výzkumnou oblastí v rámci disertační práce.

Z domácí Fakulty zdravotnických studií se kongresu účastní kromě děkana fakulty i další akademičtí pracovníci, neboť aktuální poznatky z oblasti hojení ran významně obohacují teoretickou i praktickou výuku bakalářského i magisterského studijního programu Ošetřovatelství.

„Do organizace kongresu je zapojeno mnoho našich studentů, zejména z oboru Všeobecná sestra a Zdravotnický záchranář. Podílí se na přípravných a organizačních pracích. Současně vyslechnou i jednotlivé příspěvky a budou přítomni diskusím, což následně zúročí při psaní svých závěrečných i seminárních prací nebo rovnou v praxi,“ vysvětluje PhDr. Kateřina Horáčková, vedoucí Katedry ošetřovatelství Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice, a dodává: „Již během studia klademe důraz na kontakt s pacientem, propojení teorie a praxe. Většina našich studentů se na odbornou praxi v geriatrickém centru dostává již v prvním ročníku. Pod dohledem asistentek z fakulty, mentorů a sester z praxe jsou vedeni k holistickému, tedy celostnímu pohledu na hospitalizované seniory.“

Léčba ran je multioborovou záležitostí. Fakulta zdravotnických studií má akreditován certifikovaný kurz s názvem Specifická ošetřovatelská péče o chronické rány a defekty, který je implementován do výuky magisterského studijního programu. Studenti se po jeho absolvování stávají držiteli certifikátu opravňujícího ke specializované péči o pacienty s nehojícími se ranami. Fakulta otevírá tento certifikovaný kurz také pro sestry z praxe, a tím se od letošního roku zařazuje mezi významné vzdělavatele v této problematice.

Na dvoudenní odborný kongres, který se koná na Univerzitě Pardubice v Aule Arnošta z Pardubic ve dnech 26. a 27. ledna 2017, přijedou čeští i zahraniční odborníci. Očekává se návštěva kolegů ze zahraničí, například z Velké Británie, Nizozemí, Slovenska a Portugalska. Během dvou dnů tak zazní přes 70 aktivních příspěvků, proběhne několik workshopů a také je možno zhlédnout posterovou sekci vývěskových odborných sdělení. Kongres přinese mnoho novinek z praxe a zprostředkuje závěry výzkumů a klinických studií.

Bližší informace:
PhDr. Kateřina Horáčková