Published: 13.03.2017
Evropská rada pro výzkum (European Research Council, ERC) slaví 10 let. Při té příležitosti pořádá Technologické centrum AV ČR ve středu 15. března výroční konferenci „10 Years of Excellent Ideas“. S příspěvky vystoupí na konferenci i dvojice zástupců Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. O svých úspěšných projektech promluví držitel ERC Starting grantu doktor Jan Macák a držitel ERC CZ grantu profesor Michal Holčapek.
Od pondělí 13. března probíhá evropský Týden ERC, během něhož se v řadě zemí Evropské unie uskuteční oslavy 10. výročí Evropské rady pro výzkum. Výjimkou nebude ani Česká republika, která u této příležitosti pořádá dvě akce: ve středu 15. března ve spolupráci s Univerzitou Karlovou výroční konferenci v Praze a o den později 16. března regionální den ERC v Brně, pořádaný ve spolupráci s Masarykovou univerzitou.
Na obou akcích bude mít Univerzita Pardubice své zástupce. V Praze vystoupí Dr.-Ing. Jan Macák, držitel ERC Starting grantu, a v Brně prof. Michal Holčapek, Ph.D., držitel ERC CZ grantu, kteří patří k úzké skupině řešitelů grantů ERC a ERC CZ v českých institucích a řadí se ke špičce badatelského výzkumu.
Od roku 2007 vybrala ERC více než 6 500 projektů k financování v rámci členských států EU a přidružených zemí a podpořila tak vědecké týmy čítající 40 tis. výzkumných pracovníků, vydání 100 tis. vědeckých publikací, vznik stovky významných objevů, z nichž 6 vedlo k získání Nobelovy ceny. ERC od zahájení své existence obdržela více než 62 000 návrhů projektů v doposud vyhlášených dílčích výzvách. Mezi těmi úspěšnými, které prošly náročným hodnocením, uspěly ve výzvách ERC nebo ERC CZ a byly finančně podpořeny, byly i 2 projektové návrhy pardubických vědců:
V roce 2014 získal v náročné vědecké soutěži grantovou podporu Dr.-Ing. Jan MACÁK z Centra materiálů a nanotechnologií Fakulty chemicko-technologické rovněž, také držitel prestižní Ceny Neuron pro vědce do čtyřiceti let za rok 2015. Na řešení pětiletého projektu s názvem „Towards New Generation of Solid-State Photovoltaic Cell: Harvesting Nanotubular Titania and Hybrid Chromophores“ (CHROMTISOL) směřujícího vědecké bádání k nové generaci hybridních fotovoltaických článků získal finanční podporu v hodnotě 45 milionů korun.
Multidisciplinární projekt Jana Macáka přináší nový koncept solárních článků, který kombinuje nanotrubice oxidu titani...